Prokuratura wznowi śledztwo w sprawie bójki, do której doszło przed śmiercią 19-letniej Basi

Prokuratura Okręgowa w Katowicach złożyła wniosek o wznowienie postępowania w sprawie bójki, do której doszło przed tragicznym wypadkiem na ul. Mickiewicza, pod koniec lipca 2022 roku. Postępowanie zostało umorzone przez Prokuraturę Rejonową Katowice Północ kilka miesięcy temu.

Śląska Policja
Śmierć 19-letniej Basi

Do zdarzenia doszło pod nad ranem 31 lipca 2021 roku. Wówczas pod kołami autobusu linii 910 zginęła 19-letnia Basia ze Świętochłowic. Przed tragedią na ulicy Mickiewicza wywiązała się bójka, w której brało udział trzech mężczyzn. Kierowca autobusu - Łukasz T., który spowodował wypadek, wyjaśniał w zeznaniach, że bał się agresywnego towarzystwa, dlatego odjechał, nie zauważając kobiety przed maską.

Autobus ciągnął ciało kobiety przez 150 metrów, mimo to 32-letni kierowca się nie zatrzymał. Policji udało się zatrzymać Łukasaz T., kilkaset metrów dalej w zajezdni autobusowej.

Postępowanie ws. bójki zostało umorzone

Pod koniec lipca postępowanie w sprawie wszczętej przed tragedią bójki zostało umorzone. Mimo że w styczniu 2022 prokurator postawił zarzuty udziału w bójce trzem mężczyznom. Nie przyznali się oni do winy. – Nie było podstaw do wniesienia aktu oskarżenia – poinformowała w lipcu 2022 roku portal katowice24.info Joanna Sagan, szefowa Prokuratury Rejonowej Katowice Północ.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach wniosła o akta sprawy. Zostały one przesłane 30 sierpnia 2022 roku. Po ich dokładnym przeanalizowaniu, prokuratorzy wyższej instancji doszli do wniosku, że sprawa nie została przeprowadzono prawidłowo. – Naszym zdaniem decyzja o umorzeniu postępowania była przedwczesna, bo nie zostały przeprowadzone wszystkie niezbędne czynności – wyjaśniła Marta Zawada-Dybek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach, cytowana przez katowice24.info.

Prokuratora Okręgowa w Katowicach wysłała wniosek do prokuratora generalnego o uchylenie decyzji o umorzeniu postępowania. W ciągu nadchodzących tygodni Prokuratura Okręgowa Katowice Północ zostanie zobowiązana do ponownego rozpatrzenia sprawy.

śmierć 19-letniej Basi

Może Cię zainteresować:

Trwa proces kierowcy autobusu, który przejechał 19-letnią Basię. Mężczyzna nie przyznał się do winy

Autor: Martyna Urban

23/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon