Prolog w Katowicach, meta w Chorzowie. Ponad 100 załóg i historyczne pojazdy. Rajd Śląska to już międzynarodowa impreza

Nowoczesne, kosztujące ponad milion złotych „rajdówki” i samochody historyczne. Dwanaście odcinków specjalnych, trzy dni rywalizacji, ponad 100 załóg i meta na Stadionie Śląskim. Już wkrótce Rajd Śląska.

W tegorocznym Rajdzie Śląska rywalizować będą uczestnicy mistrzostw Polski, historycznych mistrzostw Polski, mistrzostw Śląska i mistrzostw Południa. Co istotne, Rajd Śląska stał się międzynarodową imprezą i został włączony do kalendarza historycznej serii FIA CEZ (mistrzostwa Strefy Europy Centralnej). Dzięki temu kibice będą mogli oglądać w akcji nie tylko najbardziej zaawansowane, współczesne „rajdówki”, których cena nawet przekracza milion złotych, ale także historyczne pojazdy, takie jak Audi Quattro, Ford Sierra RS Cosworth 4x4, Datsun 240Z, FSO Polonez czy... Trabant 601.

Prolog w Katowicach

Rajd Śląska odbędzie się 9-11 września. W planach jest 12 odcinków specjalnych. Uroczyste rozpoczęcie zawodów – 9 września, godzina 17.30, na ulicy Dworcowej w Katowicach. Będzie można zobaczyć z bliska samochody uczestniczące w Rajdzie Śląska, a także porozmawiać z kierowcami i pilotami. O godz. 19.10 rozpocznie się ściganie na zamkniętym i zabezpieczonym odcinku specjalnym w centrum Katowic o długości 1,75 km. Będą też przejazdy pokazowe, między innymi bolidu z wyścigu 24h Le Mans.

Po katowickim prologu, którego wyniki nie będą się zaliczały do klasyfikacji generalnej rajdu, w sobotę rywalizacja przeniesie się do gminy Bestwina (od. godz. 11, OS PSB Mrówka Cyroń, 9,04 km, powiat bielski), Kiczyc (od godz. 12:05, 9 km, powiat cieszyński) i Jastrzębia-Zdroju (od godz. 13, 15 km). Po tych odcinkach specjalnych załogi przemieszczą się na Stadion Śląski, gdzie od godziny 14.45 rozpocznie się przerwa na serwis – będzie można wówczas ponownie oglądać z bliska samochody. Potem uczestnicy Rajdy Śląska znów będą rywalizować na OS-ach w Bestwinie (od godz. 16.40), Kiczycach (od 17.45) i Jastrzębiu-Zdroju (od 18.40).

Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich

Na zakończenie dnia odbędzie się Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich – widowiskowy odcinek wytyczony zostanie przy Stadionie Śląskim (od strony AKS). Od godziny 17.10 na 1,5-kilometrowej trasie rywalizować będą załogi z mistrzostw Śląska i mistrzostw Południa. Dla załóg z mistrzostw Polski, w tym także z historycznych zawodów, Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich rozpocznie się już po zmroku – o 20.30.

W niedzielę odbędą się trzy odcinki specjalne wytyczone w północno-wschodniej części województwa, na drogach niewykorzystywanych nigdy wcześniej w Rajdzie Śląska. Jedną z atrakcji będzie przejazd przez wodny przełom (tzw. watersplash). Uczestnicy Rajdu Śląska dwukrotnie pojawią się na odcinku w Siewierzu (4,52 km, od godziny 11.35 i 16.40) oraz w miejscowości Pilica (10,16 km, od godz. 12.55 i 15.25). Zaplanowano również jeden przejazd najdłuższego odcinka specjalnego w miejscowości Łany Wielkie (15,18 km, od godz. 13.35).

W niedzielny wieczór, przed Stadionem Śląskim, odbędzie się zakończenie zawodów. Rozpoczęcie ceremonii zaplanowano na godzinę 18.15. Organizatorem Rajdu Śląska jest Fundacja Automobilistów, a honorowy patronat nad imprezą objął marszałek województwa śląskiego.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon