Promują zawody rzemieślnicze wśród uczniów

Dziś zawody rzemieślnicze coraz bardziej zyskują na znaczeniu, a tymczasem nieustannie maleje liczba osób posiadających takie kwalifikacje. Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach oraz Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej rozpoczęli wspólną inicjatywę, która ma na celu zachęcenie młodych do wyboru tej ścieżki kariery.

WUP Katowice
Spotkanie wup katowice i cechu rzemiosl bielsko

30 maja w Domu Rzemiosła w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie, w trakcie którego opracowano wstępny plan oraz sposoby upowszechniania informacji na temat zawodów rzemieślniczych oraz kształcenia zawodowego wśród młodych osób, ich rodziców, a przede wszystkim doradców zawodowych czy nauczycieli, zajmujących się doradztwem zawodowym w szkołach. Pierwsze z tych działań mają nastąpić już we wrześniu tego roku.

- W całym przedsięwzięciu ma to kluczowe znaczenie. Pokazanie uczniom możliwości i szans jakie są związane z zawodami rzemieślniczymi, być może w niektórych przypadkach pozwoli obudzić potencjał. A wszyscy doskonale wiemy jak duże znaczenie ma właściwy wybór ścieżki zawodowej - uważa poseł Lewicy Przemysław Koperski. To właśnie on pomógł zainicjować współpracę WUP z bielskim cechem.

Zdaniem uczestników spotkania, do współpracy należy zaangażować więcej instytucji, a przy tym trzeba skoncentrować się na odpowiednim dotarciu do całego otoczenia, które ma wpływ na wybór ścieżki zawodowej przez młode osoby.

- Powinny to być zarówno jednostki z obszaru rynku pracy jak i edukacji, ale również samorządu miasta, powiatu, a nawet województwa - stwierdził Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Warsztaty z Dawidem Grucelem

Warsztaty z Dawidem Grucelem w tarnogórskim "Gastronomiku"

Kalety szkoła

35 tysięcy złotych dla szkoły w Kaletach

Tarnowskie Góry matura 2022

Matury 2022 w Tarnowskich Górach

Radzionków kurs polskiego

Bezpłatny kurs języka polskiego dla uchodźców w Radzionkowie

Nabór dla ukraińskich asystentów międzykulturowych

Nabór dla ukraińskich asystentów międzykulturowych

Dźwiękowa mapa Sosnowca

„Dźwiękowa mapa Sosnowca"

Młodzi-Ukraińcy-uciekający-przed-wojną

Już ponad 300 Ukraińców chodzi do śląskich szkół