Protest kierowców na stacjach paliw Orlen. Masowe awarie, płacenie miedziakami i tankowanie po litrze

W całej Polsce 11 czerwca 2022 r. odbył się protest pod nazwą "Blokujemy Orlen". Samochody kierowców ulegały masowej awarii na stacjach paliw. Oprócz tego zmotoryzowani pokusili się o płacenie w kasie miedziakami, tankowanie po litrze i mycie okien przy dystrybutorach. Do oficjalnego wydarzenia zgłosiło się 12 miast woj. śląskiego.

"Masowa awaria", której uległy samochody 5 czerwca w Bielsku-Białej na stacji Orlen zainicjowała powstanie ogólnopolskiego wydarzenia pn. "Blokujemy Orlen". Kierowcy 11 czerwca w całej Polsce protestowali przeciwko rosnącym cenom paliw. Na stacjach w regionie w kilkunastu miastach zmotoryzowani ustawiali się w długich kolejkach do wjazdu.

- Nie podoba nam się polityka Orlenu, który mimo kursu dolara i cen za baryłkę ropy śrubuje ceny na polskim rynku paliw. Nie jesteśmy również zadowoleni z tego jak rząd (nie)radzi sobie z tym problemem, a wręcz zamiata go pod dywan i mydli ludziom oczy jakoby nie był odpowiedzialny za obecną sytuację - tłumaczą osoby odpowiedzialne za wydarzenie.

Płacenie miedziakami i tankowanie po litrze

Oprócz awarii aut, kierowcy postanowili wzbogacić protest o kolejne formy sprzeciwu. Swoje samochody tankowali po litrze, a przy kasie płacili za to groszami. Nie brakowało również takich, którzy centymetr po centymetrze myli okna przy dystrybutorach.

- Formy protestu mogą być różne, widzieliśmy już awarie pojazdów na wjeździe na stacje benzynowe, ale wpadłem też na pomysł - obserwując tego typu akcje, że można zrobić to inaczej z podobnym skutkiem. Wystarczy zatankować litr paliwa i zapłacić za to groszami. Czas potrzebny na podliczenie kwoty znacząco wydłuża obsługę. Po zakończonej transakcji można powtórzyć działanie - wyjaśnia Radosław Palacz, społecznik z Piekar Śląskich.

Piekarzanin dodaje, że poprzez tego typu działania prawo nie było łamane. W Piekarach Śląskich nie było zgłoszonego głównego organizatora protestu, wobec czego uczestnicy działali na własną rękę. Ich zdaniem dzięki protestowi zwrócą uwagę na problem wysokich cen paliw monopolisty, szczególnie w okresie przedwyborczym.

Wzmożone kontrole policji w rejonie przeprowadzanych protestów

Policja śląska od początku wydarzenia patrolowała wyznaczone stacje benzynowe. Jak mówi nam podinsp. Aleksandra Nowara, rzeczniczka prasowa KWP w Katowicach, policjanci reagowali na zakłócenia porządku publicznego. W Piekarach Śląskich w proteście udział wzięło ponad 20 aut. Tym razem obyło się bez mandatów.

- Na miejscu zjawiło się ok. 20 samochodów. Policjanci szybko zakończyli interwencję - obyło się bez mandatów. Kierowcy zostali zobligowani do usunięcia usterek i odjazdu ze stacji - wyjaśnia Łukasz Czepkowski, oficer prasowy KMP w Piekarach.

W oficjalnym wydarzeniu wzięło udział co najmniej 12 miast. Organizatorzy akcji na terenie woj. śląskiego wyszczególnili poniższe miejscowości:

 • Dąbrowa Górnicza, przy ul. Legionów Polskich 2,
 • Żory, przy ul. Kościuszki,
 • Katowice, przy Al. Murckowskiej 5 i 22,
 • Zabrze, przy ul. Wolności 508,
 • Piekary Śląskie, przy ul. Bytomskiej 361,
 • Bytom, przy ul. Hutniczej 27,
 • Bielsko-Biała, przy ul. Warszawskiej 32, Warszawskiej 357, Żywieckiej 88, Cieszyńskiej 491, Górskiej 2, Bystrzańskiej 96.
 • Rybnik, przy ul. wyzwolenia 44,
 • Pszczyna, przy ul. Górnośląskiej 42,
 • Jastrzębie-Zdrój, przy Al. Józefa Piłsudskiego 66
 • Będzin, przy ul. Czeladzkiej 39,
 • Racibórz, przy ul. Rybnickiej 59 i 1 Maja 2.

Zaczęło się od Bielska-Białej

Przypomnijmy, że pierwszy protest kierowców odbył się w minioną niedzielę - 5. czerwca o godzinie 12 na stacji paliw Orlen przy al. Andersa w Bielsku-Białej. W spontanicznej akcji wzięło udział kilkanaście aut. Tego dnia na stacji przy al. Andersa cena za litr benzyny 95 wyniosła aż 7,94 zł za litr. Kierowcy włączyli światła awaryjne i rozstawili trójkąty ostrzegawcze, tym samym powodując nagłe awarie swoich pojazdów. W kulminacyjnym momencie właściciel stacji zawiadomił policję.

Jak mówi nam organizator wydarzenia, kierowcy, których auta uległy awarii, nie otrzymali mandatów. W momencie, gdy funkcjonariusze zjawili się na stacji, "usterki" dało się naprawić, a kierowcy odblokowali przejazd.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ceny paliw w Polsce. Stan na dzień 08.06.2022

Kierowcy na Śląsku buntują się przeciw wysokim cenom paliw

Stacja Orlen w Rudzie Śląskiej

Protest kierowców na stacjach Orlenu w woj. śląskim

Lotnisko w Pyrzowicach obsłużyło w 2022 roku ponad 40 tysięcy ton frachtu

Pyrzowice. Przewozy towarowe? To był najlepszy rok lotniska

Kazimierz Karolczak

"Część miast od dawna funkcjonuje jako dzielnice Katowic"

Bytom iluminacje

Premier każe oszczędzać prąd. Miasta nie zaświecą na święta?

Elektrownia Jaworzno

Tauron: Blok w Jaworznie ma ruszyć jeszcze w sierpniu

Ceny owoców i warzyw w aucie na Rynku w Katowicach

Elektrowarzywniak na Rynku w Katowicach