"Dobrze chociaż, że prezydent Duda nie wskazał Macierewicza". Koperski o tym, ile przetrwa nowy rząd PiS

Formalnie misja stworzenia rządu zostanie powierzona Mateuszowi Morawieckiemu do 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu. Później on będzie miał 14 dni na przedstawienie swojej propozycji oraz wotum zaufania, co nastąpi około 10-12 grudnia. Kiedy procedura zakończy się fiaskiem, a tak zakładamy, przyjdzie czas na powołanie rządu Donalda Tuska. To będzie już postępowało bardzo szybko, myślę w ciągu 3-4 dni – ocenił Przemysław Koperski.

Andrzej duda oredzie

Prezydent Andrzej Duda w orędziu zapowiedział, że misję tworzenia nowego rządu powierzy dotychczasowemu premierowi – Mateuszowi Morawieckiemu.

– Zarówno reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości, które uzyskało najlepszy w wyborach wynik, jak i Koalicji Obywatelskiej, która zajęła drugie miejsce, przedstawili swoich kandydatów na premiera i wyrazili wolę utworzenia rządu (…) Po spokojnej analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowiłem powierzyć misję sformowania rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu – wyjaśnił Andrzej Duda.

Sęk w tym, że Prawo i Sprawiedliwość, aby uzyskać większość, musiałoby zawiązać koalicję z Konfederacją oraz Polskim Stronnictwem Ludowym, a oba ugrupowania wykluczają taki scenariusz. Nie wiadomo nawet, czy posłowie Suwerennej Polski, startujący z list Prawa i Sprawiedliwości, poprą kolejny rząd Mateusza Morawieckiego (Interesujesz się śląsko-zagłębiowską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newslett...).

– Spodziewaliśmy się, że taka będzie rekomendacja Andrzeja Dudy – powiedział w Radiu Piekary Przemysław Koperski, poseł Lewicy.

Przemysław Koperski.
Przemysław Koperski.

Podkreślił, że nowy rząd utworzy Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050) oraz Lewica, a wskazanie Mateusza Morawieckiego to tylko gra na czas.

– Formalnie misja stworzenia rządu zostanie powierzona Mateuszowi Morawieckiemu do 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu. Później on będzie miał 14 dni na przedstawienie swojej propozycji oraz wotum zaufania, co nastąpi około 10-12 grudnia. Kiedy procedura zakończy się fiaskiem, a tak zakładamy, przyjdzie czas na powołanie rządu Donalda Tuska. To będzie już postępowało bardzo szybko, myślę w ciągu 3-4 dni – ocenił Przemysław Koperski.

Jego zdaniem to dobrze, że marszałkiem seniorem zostanie Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Wielu analityków sceny politycznej wskazywało, że Andrzej Duda może wyznaczyć np. Antoniego Macierewicza, a to mogłoby się skończyć różnie, ponieważ marszałek senior ma sporo instrumentów politycznych do wykorzystania, chociażby możliwość odroczenia całej procedury i naciąganie jej do granic możliwości. Wskazanie Marka Sawickiego to bezpieczny wybór – powiedział Przemysław Koperski.

Przemysław Koperski wkrótce pożegna się z Sejmem RP. W okręgu 27. do mandatu (Bielsko-Biała, pow. bielski, cieszyński, pszczyński, żywiecki) zabrakło Lewicy 308 głosów (Interesujesz się śląsko-zagłębiowską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newslett...).

– Te wybory mają dla nas słodko-gorzki smak. Bardzo się cieszymy, że po wielu latach Lewica wraca do współrządzenia Polską, że opozycja demokratyczna uzyskała większość, więc odsunie Prawo i Sprawiedliwość od władzy, ale nasze oczekiwania, co do wyniku samej Lewicy, były większe – dodał w Radiu Piekary.

Reklamoza w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Metropolia bierze się za bałagan w miastach i pyta mieszkańców o zdanie w sprawie reklam

Autor: Patryk Osadnik

07/11/2023

Mateusz Morawiecki

Może Cię zainteresować:

Mateusz Morawiecki prezydentem Katowic? PiS szykuje się do wyborów samorządowych

Autor: Patryk Osadnik

06/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Mateusz Morawiecki w Sejmie RP

Mateusz Morawiecki przebił exposé z 2019 roku

Wizualizacja nowego stadionu Ruchu Chorzów

Czas na „męskie decyzje” w sprawie stadionu Ruchu Chorzów?

Rafał Jedwabny

Jedwabny: "PiS to jeden z najgłupszych rządów od lat 90."

Nowe prezydium RM w Rudzie Śląskiej

Rezygnacje, powołania... zaskoczenia nie było

Gliwice

„Na Polskim Ładzie zyskuje głównie rząd. Tracą samorządy"

Maciej Jędrzejko nowym tyskim radnym

Nowy radny w tyskiej radzie miasta

Monika Rosa

Monika Rosa: Śląski stanie się językiem regionalnym