Przybyło nowych mieszkań, ale nowych inwestycji mieszkaniowych coraz mniej

W pierwszym półroczu najwięcej nowych mieszkań oddano do użytku w Katowicach, Częstochowie, Gliwicach, powiecie tarnogórskim i Sosnowcu. Najmniej zaś w Bytomiu, Siemianowicach Śląskich, Jastrzębiu – Zdroju, Świętochłowicach i Piekarach Śląskich. Te w Piekarach Śląskich były za to największe. Fakt, że liczba rozpoczętych w czerwcu nowych inwestycji była o niemal 1/5 mniejsza niż rok temu wskazuje, że boom mieszkaniowy się kończy.

UM Ruda Śląska
Budowa mieszkań komunalnych w Rudzie Śląskiej

To już sama końcówka boomu na rynku mieszkaniowym – takie wrażenie można odnieść śledząc dane zawarte w opublikowanym przez katowicki Urząd Statystyczny komunikacie o sytuacji społeczno – gospodarczej województwa śląskiego w czerwcu. Wynika z niego, że miesiącu tym na terenie naszego regionu oddano do użytkowania 1624 mieszkania, tj. o 171 (o 11,8 proc.) więcej niż przed rokiem i o 66 (o 4,2 proc.) więcej niż w maju. Większość z tej liczby stanowiły inwestycje deweloperskie na sprzedaż lub wynajem (860, tj. o 20,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku), nieco mniej indywidualne (716, co jest liczbą o 3,4 proc. mniejszą niż rok temu), natomiast nowych mieszkań w budownictwie komunalnym oddano zaledwie 48.

Katowice z największą liczbą nowych mieszkań i najmniejszym ich metrażem

W pierwszej połowie roku w województwie śląskim najwięcej mieszkań przekazali do użytkowania inwestorzy w Katowicach – 789, Częstochowie – 654, Gliwicach – 592, powiecie tarnogórskim – 561 oraz Sosnowcu – 471. Najmniej mieszkań oddano z kolei do użytku Bytomiu i Siemianowicach Śląskich (po 84), Jastrzębiu-Zdroju – 67, Świętochłowicach – 43 oraz w Piekarach Śląskich – 15. W sumie, w skali całego regionu, w pierwszym półroczu oddano do użytku niemal 9300 mieszkań – o prawie 17 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Mieszkania oddane do użytku w woj. śląskim
Mieszkania oddane do użytku w woj. śląskim od 01 do 06.2022. Mat. US Katowice

Co ciekawe, te nieliczne mieszkania Piekarach Śląskich były zarazem lokalami o największej przeciętnej powierzchni użytkowej w województwie (162 m.kw.). Nieco mniejsze oddano do użytku w powiecie zawierciańskim (153,9 m.kw.), pszczyńskim (141,2 m.kw.) i myszkowskim (141 m.kw.). Najmniejszy metraż mieszkania miały natomiast tam, gdzie ich powstało najwięcej tj. w Katowicach – średnio 62,2 m.kw. Niewiele więcej miały te w Sosnowcu (67,2 m.kw.) i Chorzowie (69,1 m.kw).

Dla porównania, w skali całego kraju przeciętna powierzchnia mieszkania oddanego do użytkowania między styczniem, a czerwcem tego roku wyniosła 103,4 m.kw i była mniejsza o 6,8 m.kw. niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Inwestorzy hamują z rozpoczynaniem nowych inwestycji

Dane urzędu statystycznego pozwalają też prognozować rozwój sytuacji na rynku mieszkaniowym w kolejnych miesiącach. Gdyby brać pod uwagę wydane pozwolenia lub dokonane zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę, to dotyczyły one 3103 mieszkań - o 303 więcej niż w czerwcu roku ubiegłego (były to głównie mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem – 74,3 proc., tych planowanych przez inwestorów indywidualnych było 21,9 proc. , a w budownictwie społecznym czynszowym – 3,9 proc.).

Jeśli jednak spojrzeć na inwestycje realnie rozpoczęte, to okazuje się, że w czerwcu w naszym regionie rozpoczęto budowę 1905 nowych mieszkań, co jest liczbą o 448 mniejszą niż w czerwcu ubiegłego roku (spadek o 19 proc.). Automatycznie zatem liczba mieszkań trafiających na rynek w dłuższej perspektywie zacznie spadać. Katowicki Urząd Statystyczny podaje, że 58,5 proc. z rozpoczynanych inwestycji stanowiły lokale przeznaczone na sprzedaż lub wynajem, 36,7 proc. budowane przez inwestorów indywidualnych, 2,5 proc. społeczne czynszowe, a 2,3 proc. komunalne.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Osiedle Tarnowskie Góry

Ceny mieszkań rosną, ale nowe domy już nie

Nowe mieszkania w Tarnowskich Górach

122 nowe mieszkania w Tarnowskich Górach

Wisła Dworzec kolejowy

Można zacząć odliczanie. Za miesiąc ruszą pociągi do Wisły

Kolej do Pyrzowic

Budujemy linię na lotnisko nie po to, by jeździć na lotnisko

Nowe mieszkania przy ulicy Traugutta

Mieszkania komunalne przy Traugutta prawie gotowe. Dla kogo?

Rusztowanie

Tragiczny wypadek na placu budowy. Nie żyje pracownik

Sp 10 miasteczko rowerowe tg

W Tarnowskich Górach powstanie miasteczko ruchu rowerowego