Radni PiS poparliby dofinansowanie in vitro, gdyby projekt uchwały nie budził wątpliwości? "Na pewno bym to rozważył"

Prawo i Sprawiedliwość odrzuciło w Sejmiku Województwa Śląskiego projekt dofinansowania in vitro z budżetu samorządu. - Wydaje mi się, że wynik głosowania, ze względu na sposób przygotowania projektu uchwały, był taki, a nie inny (...) Ekspertyzy prawne są co najmniej wątpliwe. Na pewno bym to rozważył, gdyby treść uchwały była bezbłędna - zapewnił radny PiS Rafał Kandziora na antenie Radia Piekary.

Śląski Urząd Marszałkowski
Sejmik Województwa Śląskiego

Prawo i Sprawiedliwość odrzuciło w Sejmiku Województwa Śląskiego projekt uchwały Koalicji Obywatelskiej, który zakładał przeznaczenie ponad 15 mln złotych na dofinansowanie zabiegów in vitro z budżetu samorządu. Radna PiS Jadwiga Baczyńska podczas dyskusji porównała metodę zapłodnienia pozaustrojowego do metod stosowanych przez III Rzeszę.

- Metoda, o której przed chwilą słyszeliśmy, wiąże się z eliminacją jednostek słabszych. Taką eliminację historia już poznała w latach 30. ubiegłego wieku, z naciskiem na 1939 rok - powiedziała Jadwiga Baczyńska. - Uważam, że metoda eliminacji życia ludzkiego w fazie bardzo wstępnej, w fazie zaraz po zapłodnieniu, w wyborze organizmów silniejszych przed słabszymi, powoduje właśnie takie nastawienie młodzieży do szacunku wobec ludzi starszych - stwierdziła.
Jadwiga Baczynska

Może Cię zainteresować:

Dla radnej PiS in vitro to "eliminacja jednostek słabszych". Sejmik nie dofinansuje tej metody

Autor: Patryk Osadnik

02/09/2022

"Nie są to moje poglądy (...) Nie popieram tych poglądów"

W poniedziałek, 5 września, Gościem Dnia Radia Piekary był inny radny PiS - Rafał Kandziora, który również głosował przeciwko dofinansowaniu in vitro przez Sejmik Województwa Śląskiego. Prowadzący Marcin Zasada zapytał go o stosunek ludzi młodszych do starszych w Polsce i resztę wypowiedzi Jadwigi Baczyńskiej.

- Myślę, że współczesne czasy tak bardzo zmieniają się, że relacje ludzi młodszych do starszych na pewno bywają różne. Czy to można generalizować w taki sposób? (...) Po pierwsze, w moim przekonaniu to miejsce - Sejmik - nie jest dobrym i właściwym miejscem do rozstrzygania tego rodzaju tez. Po drugie, byłbym bardzo powściągliwy. Po trzecie, ta relacja w naszym kraju ma się dobrze - odpowiedział.

- Nie są to moje poglądy. Jest to dla mnie temat, z którym się nie zgadzam i nie popieram tych poglądów - podkreślił Rafał Kandziora.

Czy wobec Jadwigi Baczyńskiej zostaną wyciągnięte konsekwencje? Nie wiadomo.

Marsz Równości11 jpg

Może Cię zainteresować:

Różaniec w kontrze do Marszu Równości w Katowicach. Prezydent miasta zakazał, a sąd zakaz uchylił

Autor: Patryk Osadnik

05/09/2022

Ekspertyzy prawne są co najmniej wątpliwe

Rafał Kandziora starał się natomiast wytłumaczyć, dlaczego PiS nie poparło dofinansowania in vitro z budżetu samorządu województwa.

- Sala Sejmiku to nie do końca dobre miejsce, gdzie powinno się rozwiązywać takie problemy. Myślę, że miasta dobrze radzą sobie z takimi decyzjami, mają do tego narzędzia i nie jest to aspekt wątpliwy prawnie - powiedział. - Jeżeli jest tak duża nieporadność jeżeli chodzi o kształt propozycji projektu uchwały. Jeśli jest przedkładana, a później wycofywana. Sam zapis też jest dość wątpliwy. Wydaje mi się, że wynik głosowania, ze względu na sposób przygotowania projektu uchwały, był taki, a nie inny (...) Ekspertyzy prawne są co najmniej wątpliwe. Na pewno bym to rozważył, gdyby treść uchwały była bezbłędna - zapewnił.

Jarosław Kaczyński

Może Cię zainteresować:

Jarosław Kaczyński: „Trzeba w tej chwili palić wszystkim”. Ustawa pozwala zawiesić normy jakości paliw

Autor: Patryk Osadnik

04/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jadwiga Baczynska

Dla radnej PiS in vitro to "eliminacja jednostek słabszych"

Sejmik Województwa Śląskiego

Pięć milionów na in vitro w budżecie województwa śląskiego

In vitro śląsk

Lepsza zmiana: refundacja in vitro do budżetu województwa

Dzieci 500 plus

Bilans 500+. Pieniądze nie pomogły. Dzieci rodzi się mniej

Katarzyna Stachowicz

Wniosek o odwołanie marszałka. "Nie będzie spektaklu"

Minister Grzegorz Puda w Katowicach

Kałuża a miliardy dla Śląska. Minister Puda w Katowicach

Bolesław Piecha

Bolesław Piecha: Mamy jeden cel. Musimy te wybory wygrać