Gliwiccy radni chcą zmiany oprogramowania w Urzędzie Miasta. „Korzystamy z programu wymyślonego przez porucznika KGB”

Jednym z tematów podczas ostatniej sesji Rady Miasta Gliwice poruszonych przez radnych była zmiana programu antywirusowego. Urząd miasta na co dzień używa rosyjskiego oprogramowania Kaspersky na swoich komputerach.

UM Gliwice
Budynek gliwickiego Urzędu Miasta

Podczas niedawnej sesji Rady Miasta część radnych poruszyła kwestię korzystania z rosyjskiego programu antywirusowego – Kaspersky. Od początku agresji Rosji na Ukrainę polski rząd i społeczeństwo odchodzi od korzystania z rosyjskich produktów.

Już dwa lata temu Amerykanie zabronili używania Kaspersky’ego, w ślad za nimi poszła później Wielka Brytania i Unia Europejska, w tym Niemcy – podkreślił radny Zdzisław Goliszewski. – A my po raz kolejny mamy go zainstalowanego w naszych komputerach, które z kolei mają dostęp do urzędu miejskiego. Czy to nie jest zagrożenie wyciekiem informacji? Jako radni musimy, dla bezpieczeństwa, co trzy miesiące zmieniać hasła, a tymczasem korzystamy z programu wymyślonego przez porucznika KGB.

Radnego Goliszewskiego popierają m.in. Zbigniew Wygoda oraz Michał Jaśniok, który w marcu napisał interpelację dotyczącą. zmiany oprogramowania. W odpowiedzi na pismo otrzymał odpowiedź, iż oprogramowanie Kaspersky nie posiada żadnej negatywnej rekomendacji polskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

„Zmiana programu byłaby niegospodarnością”

Zapytaliśmy Łukasza Oryszczaka, rzecznika prasowego prezydenta o stanowisko miasta do zmiany programu antywirusowego Kaspersky.

– Program został zakupiony w styczniu br. za kwotę 150 tys. zł. Otrzymaliśmy prawa użytkowania na dwa lata. Zmiana oprogramowania wiązałaby się z kolejnymi kosztami, a urzędnik, który podjąłby się zmiany, mógłby usłyszeć zarzut niegospodarności – wyjaśnia Oryszczak.

Rzecznik dodaje, że do tej pory miasto nie otrzymało zaleceń zmiany oprogramowania od Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. W przypadku otrzymania takich instrukcji, urząd dostosuje się do wytycznych.

Gliwice Rynek 1976

Może Cię zainteresować:

Tak się to robi w Gliwicach. Jeden z najstarszych rynków na Górnym Śląsku zmienił się z betonowego placu w przyjazną przestrzeń

Autor: Maciej Poloczek

21/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon