Radni z Gliwic przegłosowali... zakaz palenia na plaży. To pierwsza taka uchwała w regionie

Czy tu można palić? Otóż nie można. Radni z Gliwic uchwałą wprowadzili całkowity zakaz palenia na plaży w ośrodku wypoczynkowym Czechowice. To pierwsza taka sytuacja w regionie, gdy miejscy radni uchwalają tego typu przepisy dotyczące wypoczynku nad wodą. Tylko czy plażowicze się do tego dostosują?

Czechowice jezioro

Zakaz palenia na plaży w ośrodku wypoczynkowym w Czechowicach stał się faktem. Radni z Gliwic podczas jednej z czerwcowych sesji rady miasta przegłosowali projekt, który zakazuje palenia na plaży.

- Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych, na odpowiednio oznakowanym terenie plaży Ośrodka Wypoczynkowego Czechowice - czytamy w uchwale.

W uzasadnieniu do projektu twórcy uchwały przypomnieli o szkodliwych skutkach palenia tytoniu. Krystyna Sowa, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu w RM Gliwice przekonuje, że uchwała nie jest jakimś wymysłem radnych, ale odpowiedzią na prośby mieszkańców.

- Skonsultowaliśmy to m.in. z Miejskim Zarządem Usług Komunalnych, zasięgnęliśmy też opinii prawników. Naszą intencją jest chronić wypoczywających przed biernym paleniem i zapewnić wszystkim odpowiednie warunki korzystania z plaży w Czechowicach - przekonuje Krystyna Sowa.

Czy miasto może w ogóle wprowadzać takie przepisy? Ustawa z 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych pozwala gminom na rozszerzanie w drodze uchwały, zakazu palenia wyrobów tytoniowych na "inne miejsca przeznaczone do użytku publicznego".

Przepisy oficjalnie weszły w życie w lipcu, ale o tym jak będą egzekwowane przekonamy się pewnie dopiero teraz, w drugiej połowie miesiąca, gdy na Śląsku znów mamy upały i coraz więcej osób zapewne zdecyduje się wypoczywać nad wodą.

Za złamanie przepisów wprowadzonych przez miasto grożą kary grzywny. W okolicach jeziora w Czechowicach mają w najbliższych dniach pojawić się patrole straży miejskiej i policji.

Jezioro Czechowickie to jeden z najbardziej popularnych ośrodków wypoczynkowych dla mieszkańców Gliwic i okolic. Dojazd do ośrodka z centrum miasta zajmuje zaledwie 10 minut. Plażowicze cenią sobie tutaj czystą (jak na polskie standardy) wodę i szeroką piaszczystą plażę.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców