Radzionków planuje sieć dróg rowerowych. "Chcemy stworzyć miasteczko holenderskie"

Radzionków planuje sieć dróg rowerowych. - Chcemy, aby ruch samochodowy w mieście został spowolniony i umożliwił bezpieczne poruszanie się rowerami - zapowiedział Gabriel Tobor w rozmowie z cyklu ŚLĄZAQ. - Chcemy stworzyć miasteczko - w cudzysłowie - holenderskie, bardzo przyjazne rowerzystom - dodał. Pierwsze rozwiązania są planowane na skrzyżowaniu ul. Nieznanego Żołnierza i Jana Kużaja, a także na ul. Św. Wojciecha.

UM Radzionków
Planty radzionkow

Prace na budowie krytego basenu w Radzionkowie idą pełną parą. Jesienią 2023 mieszkańcom ma zostać udostępniony basen sportowy, basen do nauki pływania, strefa rekreacji (dwie wanny jacuzzi, sauna parowa i sauna sucha) oraz przebieralnia dla 80 wraz z zapleczem. Cały obiekt wyceniono na ponad 16 mln złotych (3,5 mln złotych z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej).

Pomysł budowy krytego basenu na poważnie pojawił się w Radzionkowie kilkanaście lat temu. Dlaczego trzeba było czekać tak długo?

- Wiele inwestycji i pomysłów tworzy się w strategii wieloletniej. Możliwości finansowe samorządów są takie, a nie inne (…) Chcąc zrobić coś, co wykracza poza roczny budżet, trzeba czasem odłożyć pieniądze lub poczekać na finansowanie. Tutaj udało nam się uzyskać kredyt o stałym oprocentowaniu 2 proc. na 10 lat – wyjaśnił burmistrz Gabriel Tobor w naszym cyklu ŚLĄZAQ.

Stadion Ruchu Radzionków

Inna duża inwestycja sportowa, którą burmistrz Gabriel Tobor zapowiedział kilkanaście lat temu, to budowa stadionu dla Ruchu Radzionków.

- W 2010 roku mieliśmy masterplan, oparty o partnerstwo publiczno-prywatne. Zmieniły się przepisy, sytuacja finansowa samorządów zaczęła stawać się coraz trudniejsza, pojawiły się inne wydatki, to wszystko spowodowało, że stadion musi poczekać. Myślę, że stworzyliśmy jednak coś wyjątkowego, czyli obiekt Szkoły Mistrzostwa Sportowego. To kuźnia kadr piłkarskich i obiekt na tyle funkcjonalny, że dziś spełnia potrzeby tego środowiska (…) Stadion to przyszłość, choć - patrząc na dzisiejszą sytuację samorządów - na pewno nie najbliższa - ocenił Gabriel Tobor.

Miejsce, na którym zaplanowano budowę stadionu, należy do Agencji Nieruchomości Rolnych. Przez lata rosła tam aronia.

- Teren dalej należy do Agencji Nieruchomości Rolnych. W planie zagospodarowania jest jednak przewidziany pod cele publiczne, więc nic innego tam nie powstanie. Jak tylko uzyskamy gwarancje finansowe, to wtedy go przejmiemy - zapewnił burmistrz.

Beczki cydru

Może Cię zainteresować:

Śląskie miasto, które słynie z cydru. Sami sobie tę legendę wymyśliliśmy

Autor: Patryk Osadnik

06/10/2022

Sieć dróg rowerowych w mieście

Stadionu jeszcze nie ma, ale przy ul. Józefa Knosały powstała już droga rowerowa, która docelowo połączy Radzionków z centrum Tarnowskich Gór. Z kolei w ciągu najbliższych 5-10 lat Urząd Miasta Radzionków planuje stworzenie sieci dróg rowerowych w całym mieście.

- Jesteśmy po pierwszych rozmowach z wykonawcą i mam nadzieję, że w tym roku podpiszemy umowę. Chodzi o kompleksowy projekt techniczny dla całego miasta, aby drogami rowerowymi opleść główne drogi i drogi dojazdowe do najważniejszych obiektów (…) Chcemy, aby ruch samochodowy w mieście został spowolniony i umożliwił bezpieczne poruszanie się rowerami – zapowiedział Gabriel Tobor w rozmowie z cyklu ŚLĄZAQ. - Chcemy stworzyć miasteczko - w cudzysłowie - holenderskie, bardzo przyjazne rowerzystom, ale jeśli nie będziemy mieć koncepcji całościowej, to będzie to szarpane i przypadkowe - dodał.

W 2023 roku skrzyżowanie ul. Nieznanego Żołnierza i Jana Kużaja ma zostać przebudowane już z uwzględnieniem infrastruktury rowerowej. Pod takim samym kątem Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach przygotowuje projekt przebudowy ul. Św. Wojciecha.

Filip Springer

Może Cię zainteresować:

Filip Springer: Niezbędne są mieszkania. Czy niezbędny jest nowy stadion GKS-u Katowice?

Autor: Patryk Osadnik

10/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon