Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024 pokazał miejsce uczelni wyższych z woj. śląskiego

Politechnika Śląska znalazła się najwyżej spośród wszystkich uczelni akademickich województwa śląskiego w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024. Na 103 analizowanych uczelni zajęła 11 miejsce. Wśród uczelni niepublicznych z regionu najlepiej wypadła Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, która uplasowała się na trzecim miejscu w swojej kategorii.

fot. M.Wroński
Politechnika Slaska Gliwice

Publikowany od 2000 roku Ranking Szkół Wyższych Perspektywy obejmuje obecnie ranking uczelni akademickich (wszystkich, z wyjątkiem artystycznych, szkół wyższych w kraju, posiadających co najmniej uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora), ranking uczelni niepublicznych (obejmujący uczelnie kształcące na poziomie co najmniej magisterskim), a także ranking publicznych akademii nauk społecznych i uczelni zawodowych. Nad prawidłowością jego sporządzania czuwa Kapituła, w skład której wchodzą głównie przedstawiciele świata nauki, ale też prof. Marek Safjan, były sędzia TS UE, czy Edyta Demba-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP.

Widoczne awanse śląskich uczelni

W najnowszym Rankingu Szkół Wyższych uwzględniono 103 uczelni. Na 11 miejscu w stawce znalazła się Politechnika Śląska i jest to najlepszy rezultat ze wszystkich uczelni akademickich województwa śląskiego. PŚ poprawiła swój zeszłoroczny wynik o jedno miejsce i o dwa miejsca wynik z lat 2021-2022.

Przedstawiciele uczelni podkreślają, że na podium znalazły się aż siedem kierunków studiów, na których kształcą się studenci Politechniki Śląskiej (drugie miejsce zajął kierunek górnictwo i geologia oraz inżynieria biomedyczna, natomiast na trzecim miejscu sklasyfikowano kierunki: architektura, automatyka robotyka, elektrotechnika, energetyka a także mechanika i budowa maszyn).

- Politechnika Śląska od wielu już lat wdraża kształcenie poprzez rozwiązywanie problemów, poprzez realizację projektów, poprzez realizację własnych pomysłów, chociażby w ponad 200 kołach naukowych, które funkcjonują w uczelni. To jest ambitne podejście do kształcenia, dające bardzo wielkie szanse rozwoju studentowi, ale też pozwalające wykształcić osobę, która jest bardzo dobrze przygotowana do pracy w przemyśle ponieważ już w czasie studiów realizuje podobne wyzwania, jakie spotkają takie osoby w pracy – mówi prof. Bogusław Łazarz, prorektor PŚ ds. ogólnych.

Na 26 miejscu znalazł się Uniwersytet Śląski (awans z miejsca 30 w roku 2023), na 35 miejscu Śląski Uniwersytet Medyczny (awans o jedno miejsce), zaś na 43 miejscu Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach (rok temu na miejscu 48).

Czwarty raz z rzędu w pierwszej trójce rankingu uczelni niepublicznych Perspektywy znalazła się Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej. W tegorocznej edycji uczelnia ta uplasowała się na 3. miejscu (podobnie jak w roku 2023, 2022 i 2021). W Rankingu Uczelni Akademickich zajęła 24. miejsce, co oznacza awans o pięć miejsc w porównaniu do zeszłorocznego rankingu.

Detroit city

Może Cię zainteresować:

Przyszłość regionu. Stolica nauki czy drugie Detroit? Prof. Ryszard Koziołek o programie naukowym dla Śląska

Autor: Szymon Karpe

19/06/2024

Elektrownia atomowa

Może Cię zainteresować:

Politechnika Śląska będzie kształcić specjalistów dla energetyki jądrowej. To zawód przyszłości. „Polska nie ma innej opcji”

Autor: Michał Wroński

16/01/2024

Uniwersytet slaski zdjecie

Może Cię zainteresować:

Rola nauki w transformacji Śląska. Innowacyjność? Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik: ,,Śląskie uczelnie nie mają się czego wstydzić, nie odstają od najlepszych"

Autor: Szymon Karpe

11/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon