Ratownicy są około 280 metrów od ściany przy której doszło do wybuchu metanu. "Muszą kontrolować atmosferę, sprawdzać stężenie gazów"

Już drugą dobę trwa akcja ratunkowa w kopalni Pniówek. Zastęp ratowników górniczych uruchomił podziemną wentylację specjalnie zbudowanym lutniociągiem tłoczącym powietrze. Ratownicy powoli zbliżają się do ściany, przy której mogą być uwięzieni pod ziemią górnicy.

Jastrzębska Spółka Węglowa
Pniowek 05 fot dawid lach

Akcja ratunkowa po dwóch wybuchach metanu w kopalni Pniówek w Pawłowicach trwa już 40 godzin. Ze względu na duże stężenie metanu dostęp do siedmiu zaginionych górników jest bardzo trudny. Jastrzębska Spółka Węglowa, do której należy kopalnia, poinformowała właśnie, że ratownicy górniczy znajdują się około 280 metrów od skrzyżowania chodnika nadścianowego ze ścianą.

- Bez dodatkowego doprowadzenia powietrza, wejście ratowników w ten rejon byłoby niemożliwe. Musieliśmy wycofać ludzi i wykonać odrębną wentylację - powiedział Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW. - Zastępy ratownicze idą po ludzi, z którymi nie mamy obecnie kontaktu. W tej chwili ich bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze - dodał Cudny.

Pod ziemią cały czas działa linia chromatograficzna, która umożliwia stały pomiar atmosfery, ostrzegając przed niebezpiecznym dla zastępów ratowniczych stężeniem gazów.

- Obecnie poruszamy się odcinkami dwudziestometrowymi, chodnikiem przyścianowym. Ratownicy poruszają się sukcesywnie, z kilkunastominutowymi odstępami, ponieważ muszą stale kontrolować atmosferę. Dopiero po zmierzeniu stężenia gazów i po ocenie ratowników budowany jest kolejny odcinek lutniociągu, który doprowadza świeże powietrze i usuwa nagromadzenie gazów uniemożliwiających penetrację wyrobiska przyścianowego - wyjaśnił Edward Paździorko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych.

Członkowie zarządu JSW spotkali się dziś rano z rodzinami pracowników uwięzionych kilometr pod ziemią. Wciąż nie udało się dotrzeć do siedmiu osób, w tym pięciu ratowników górniczych.

Obecny bilans ofiar dwóch wybuchów metanu w kopalni KWK Pniówek w Pawłowicach to 5 osób. W szpitalach przebywa kolejne 25 osób.

Kopalnia Pniówek

Może Cię zainteresować:

Czterodniowa żałoba w Pawłowicach po wypadku w kopalni Pniówek

Autor: Maciej Poloczek

21/04/2022

Andrzej Duda

Może Cię zainteresować:

Andrzej Duda przyjedzie na Śląsk. Prezydent spotka się z ratownikami z kopalni Pniówek

Autor: Arkadiusz Nauka

21/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kamil Liszok to jeden z ratowników górniczych, który zginął w kopalni „Pniówek

Kamil zginął w kopalni „Pniówek", gdy ratował kolegów

Andrzej Duda

Andrzej Duda spotka się z ratownikami z kopalni Pniówek

F Qy Us48 Xo Agp OF5

Morawiecki: Słowa grzęzną w gardle, pięć osób nie żyje

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

Żałoba na Śląsku w związku z wypadkiem na kopalni „Pniówek"

Wojewoda Śląski apeluje o wstrzymanie imprez na czas żałoby

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble