Rekordowa frekwencja w Palmiarni w Gliwicach

Aż 205 722 osoby odwiedziły gliwickie tropiki w 2023 r. To nowy rekord! Sprawdziliśmy, co stanowi największą atrakcję gliwickich tropików.

Palmiarnia Miejska w Gliwicach przyciąga turystów, ale cieszy się też ogromną popularnością wśród gliwiczan. Obiekt w parku Chopina zachęca do zwiedzania wspaniale kwitnącymi roślinami i egzotycznymi nowinkami, którymi co jakiś czas zaskakuje.

Ta oaza zieleni w centrum miasta jest trzecim co do wielkości obiektem tego rodzaju w Polsce. Jej historia sięga 1880 r. Wówczas na terenie kształtującego się parku miejskiego powstały pierwsze szklarnie. W latach 20. XX wieku w Palmiarni można było podziwiać m.in. małpy, papugi, węże i żółwie, a w kaskadowym wodospadzie pstrągi źródlane. Wielką atrakcją była kwitnąca jedynie raz w roku wiktoria królewska – największa roślina wodna na świecie. Od 1998 r., gdy rozbudowano gliwickie tropiki, odwiedziło ją w sumie ponad 3 miliony osób.

Obecnie w pięciu pawilonach Palmiarni zgromadzonych jest ponad 6 tys. okazów flory i fauny, m.in. rośliny cytrusowe i przyprawowe (pieprz, cynamon, kardamon) oraz egzotyczne palmy i kaktusy pochodzące z Australii, Afryki i obu Ameryk. W gliwickich tropikach mieszkają też zwierzęta, m.in. pływające w ogromnych akwariach krajowe i egzotyczne ryby (każdego dnia zjadają około 1,5 kg mięsa). To one są największą atrakcją obiektu przy ul. Fredry i wywindowały liczbę odwiedzin o ponad 100%. Największa ryba, arapaima, ma 2 m długości!

Atrakcją, niezmiennie, są też ogromne palmy, głównie Palma Corypha, tzw. niebochronka, która całą swoją życiową energię skupia na wydaniu kwiatostanu. Kwitnie tylko raz w życiu, potem umiera. Jednak w gliwickiej Palmiarni rośnie od kilkudziesięciu lat. Jak to możliwe? Na przełomie roku, gdy zaczyna kwitnąć, pracownicy Palmiarni wycinają większą część kwiatostanu, oszukując w ten sposób palmę, która nie wypełnia swojej roli i żyje nadal, by w kolejnym roku znów spróbować wydać kwiatostan złożony z kilku milionów kwiatów.

Zwiedzanie zajmuje około 1,5 godz. Ciepło gliwickich tropików to fantastyczna oferta na spędzenie wolnego czasu. Warto skorzystać tym bardziej, że podczas ferii Palmiarnia Miejska będzie czynna również w poniedziałki (w godz. od 9.00 do 18.00).

Więcej informacji na temat obiektów oraz biletów można znaleźć na stronie internetowej www.mzuk.gliwice.pl.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon