Rekordowy import węgla w 2022 roku: 20 milionów ton! "W popłochu kupowaliśmy co się da i gdzie się da"

W ubiegłym roku sprowadzono do Polski ponad 20 mln ton węgla. To oznacza, że na każde 2,5 tony węgla z krajowej kopalni przypadała tona węgla sprowadzonego spoza granic naszego kraju. To absolutny rekord ostatniej dekady. Można tylko gdybać jak wyglądałyby wyniki naszych spółek górniczych, gdyby choć w części potrafiły zaspokoić tak wielką podaż węgla i tym samym ograniczyć skalę importu spoza granic Polski.

fot KPRM / Krystian Maj
Węgiel w porcie

Ponad 12 miliardów złotych zarobiły w ubiegłym roku krajowe spółki górnicze na sprzedaży węgla. Był to pierwszy, po trzyletniej przerwie, rok zakończony przez górnicze koncerny dodatnim wynikiem finansowym. W skali całej dekady, od roku 2013, nie było zresztą lepszego. Dane takie przedstawił podczas wtorkowego (7 marca) posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych Mirosław Skibski, dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.

Przychody, koszty i wyniki ze sprzedaży węgla w latach 2013 - 2022
Przychody, koszty i wyniki ze sprzedaży węgla w latach 2013 - 2022. Mat. ARP

Taki wynik górnictwo osiągnęło mimo że krajowe wydobycie w stosunku do roku 2021 spadło o ponad 2 mln ton. Tyle, że jednocześnie ceny surowca „wystrzeliły” osiągając niewidziane wcześniej poziomy – średnia cena węgla energetycznego z niespełna 355 zł w roku 2021 skoczyła do ponad 696 zł (podkreślmy, jest to cena średnia i dla wszystkich sortymentów, łącznie z miałem dla energetyki i nijak nie można tego porównywać do kwot, jakie na zakup węgla do pieca musieli wydawać indywidualni odbiorcy), zaś cena węgla koksowego z 617,5 zł skoczyła na ponad 1455 zł.

Ceny węgla w latach 2011 - 2022
Ceny węgla w latach 2011 - 2022. Mat. ARP

Rekordowy był też import węgla do Polski, co pokazuje jak dalece krajowe wydobycie nie było już w stanie zaspokajać krajowego popytu, ale jest też miarą paniki, jaka w ubiegłym roku zapanowała na rynku tego surowca. Otóż w całym roku 2022 do Polski sprowadzono 20,1 mln ton węgla – ponad 7,5 mln ton więcej niż w roku 2021 i o blisko milion ton więcej niż w rekordowym do tej pory roku 2018, kiedy do Polski wjechało zza granicy 19,2 mln ton tego surowca.

Import węgla kamiennego do Polski w latach 2011- 2022
Import węgla kamiennego do Polski w latach 2011- 2022. Mat. ARP

Jak wynika z raportu ARP importowany węgiel docierał w ubiegłym roku do Polski m.in. z Indii, Australii, Kazachstanu, Mozambiku, Indonezji, Czech, RPA, Kanady, Botswany, Norwegii, Ukrainy i (jeszcze na początku roku) z Rosji. Można tylko gdybać jak wyglądałyby wyniki naszych spółek górniczych, gdyby choć w części potrafiły zaspokoić tak wielką podaż węgla i tym samym ograniczyć skalę importu spoza granic Polski.

- W popłochu przed katastrofą energetyczną na początku wojny w Ukrainie Polska zdecydowała się kupować węgiel gdzie się da i za jaką cenę się da. Sprowadziliśmy do Polski ponad 20 mln ton węgla w sytuacji kiedy trzeba było nie więcej niż 14 – 15 mln ton. Zapłaciliśmy za to ponad 26 mld zł utrzymując poza granicami Polski w górnictwach afrykańskim i azjatyckim ponad 40 tys. miejsc pracy – ostro recenzował taką sytuację na antenie Radia Piekary Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki i ekspert górniczy.

- Ten węgiel jest jakości, która jest nieużyteczna dzisiaj w Polsce, w znakomitej większości zalega w portach, ale ktoś go musi sprzedać. A ponieważ go kupiono drogo, więc próbują go drogo sprzedać - stwierdził.

Węgiel

Może Cię zainteresować:

Ogrzewanie węglem coraz droższe. Ludzie marzną w swoich domach

Autor: Michał Wroński

16/02/2023

Auto z węglem

Może Cię zainteresować:

Rok 2022 wywindował ceny węgla i pokazał jak bardzo jesteśmy zależni od tego paliwa

Autor: Michał Wroński

29/12/2022

Krupinski

Może Cię zainteresować:

Były prezes JSW: Zamknięcie kopalni Krupiński to był gospodarczy sabotaż. Zmarnowano 700 mln ton węgla

Autor: Michał Wroński

21/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Daniel Obajtek Jacek Sasin

UOKiK kontrolował handlarzy węgla. A za Orlen się weźmie?

Węgiel Ogłoszenie

Halo, skład węgla? Kontrola! UOKiK znów szuka zmowy cenowej

Andrzej Duda

Cud w ustawie węglowej: ceny surowca będą wyższe niż w PGG

Jerzy Markowski

Brak węgla nie przekonał rządu. Nadal likwiduje górnictwo

Węgiel na składzie

Szkoły mają węgla do października. Rząd da im dodatek?

Jerzy Markowski

"Od rządowych dopłat nie przybywa ani jedna tona węgla"

Węgiel

Cztery grzechy główne rządowej ustawy o dopłatach do węgla