Rewitalizacja KWK Mysłowice. Dawna kopalnia ma być przestrzenią na kulturę. "Transformacja z szacunkiem do przeszłości"

Rewitalizacja KWK Mysłowice. Miasto chce zagospodarować obiekty dawnej kopalni na przestrzeń integracji, imprez kulturalnych i edukacji. Spokojnie, to tylko wizualizacje. Na nich poprzemysłowa architektura zawsze wygląda spektakularnie.

KWK Mysłowice do rewitalizacji

W 2021 r. Mysłowice podpisały umowę ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń i przejęły tereny po zamkniętej kopalni Mysłowice. Miasto planuje zagospodarować obiekty dawnej kopalni na przestrzeń rekreacyjno-edukacyjną. 1 marca 2024 r. prezydent miasta Dariusz Wójtowicz poinformował w mediach społecznościowych o prowadzonych pracach projektowych. Koncepcję rewitalizacji byłej kopalni opracowali architekci z renomowanej pracowni 2H+ z Katowic. (Interesujesz się Śląskiem? Trzymaj rękę na pulsie: https://www.slazag.pl/newsletter).

- Nasz projekt ma na celu nie tylko odnowienie przestrzeni, ale także nadanie jej nowego życia i funkcji, które będą służyć społeczności lokalnej oraz przyciągnąć turystów i inwestorów - informuje pracownia 2H+.

Dawna kopalnia ma znowu tętnić życiem

Zgodnie z zamiarem, tereny po KWK Mysłowice mają być miejscem integracji, inspiracji i aktywnego uczestnictwa w bogatej kulturze regionu. W zabytkowych murach kopalni mają powstać sale wielofunkcyjne przeznaczone na działalność kulturalną. W planach są m.in. centrum edukacyjne, pracownie rękodzieła i designu oraz czytelnie promujące śląską literaturę. W budynku byłej maszynowni Szybu Jagiełło znajdzie się Śląski Dom Kultury, który będzie promował dziedzictwo kulturowe i historię Górnego Śląska. Powstanie też kuchnia warsztatowo-szkoleniowa i mała gastronomia.

- Transformacja z szacunkiem do przeszłości - to motto, które przyświecało nam przy tworzeniu projektu rewitalizacji terenów po kopalni KWK Mysłowice. Jako architekci i twórcy tego projektu, jesteśmy podekscytowani, że możemy podzielić się z wami wizją, która oddaje ducha Śląska i nadaje nowe życie naszej wspólnej historii - dodają architekci.
Gmach znajduje się w północnej części Śródmieścia

Może Cię zainteresować:

Lofty w Domu Partii? Legendarny budynek w Bytomiu ma nowego właściciela. Wołosz: ,,Jest światełko w tunelu"

Autor: Szymon Karpe

05/03/2024

Slaskie interdyscyplinarne centrum chemii wizualizacja 3

Może Cię zainteresować:

W Katowicach powstanie Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii. Budynek ma nawiązywać do górniczej przeszłości regionu

Autor: Szymon Karpe

20/02/2024

OKO bielsko biala otwarcie w maju 2024 6

Może Cię zainteresować:

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej, czyli w podróż z Bolkiem i Lolkiem. Otwarcie w maju 2024 r.

Autor: Szymon Karpe

19/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon