Rosną statystyki, rosną przychody. Lotnisko w Pyrzowicach liderem segmentu cargo w Polsce

Lotnisko w Pyrzowicach odnotowuje kolejne wzrosty po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa. Rosną statystki nie tylko ruchu pasażerskiego, ale także cargo. Pierwsze półrocze związane właśnie z ruchem cargo w Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w podsumowało zarządzające lotniskiem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA. – Katowice Airport cały czas umacnia się na pozycji lidera w segmencie cargo w gronie trzynastu polskich lotnisk regionalnych – podkreśla Artur Tomasik, prezes spółki GTL.

Piotr Adamczyk/ PR KTW
Lotnisko w Pyrzowicach najlepsze w Polsce w segmencie cargo

Jak się okazuje, w czerwcu 2022 przez Katowice Airport „przeszło” 3 789 ton frachtu. To o 59,5 proc. (i 1 415 ton) więcej niż w czerwcu zeszłego roku. Frachtowce wykonały 410 startów i lądowań – o 111 więcej (wzrost o 37,1 proc.) niż w analogicznym okresie 2021 r. Wzrosty dotyczą też całego półrocza. Jak informuje pyrzowickie lotnisko, od stycznia do końca czerwca 2022 roku odnotowano 19 662 ton cargo, czyli o 5 846 ton więcej (wzrost 42,3 proc.) niż w pierwszym półroczu zeszłego roku. Samoloty towarowe wykonały w tym czasie 2 698 startów i lądowań. To o 959 więcej (wzrost o 55,1 proc.) niż w tym samym okresie w 2021 roku.

– Katowice Airport cały czas umacnia się na pozycji lidera w segmencie cargo w gronie trzynastu polskich lotnisk regionalnych. To ważna informacja z perspektywy struktury przychodów GTL SA, w której przewozy frachtu odgrywając coraz ważniejszą rolę – zaznacza Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej lotniskiem im. Wojciecha Korfantego.

Wiele wskazuje również na to, że rok 2022 będzie dla Katowice Airport rekordowy. Według najnowszych prognoz przez Pyrzowice „przejdzie” bowiem około 45 tysięcy ton frachtu. Takiego wyniku jeszcze nie było. – Znacząco wzrośnie także liczba startów i lądowań samolotów cargo, po raz pierwszy w historii portu powinno być ich około 7 tysięcy w skali dwunastu miesięcy – dodaje Artur Tomasik.

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Ruch na lotnisku w Pyrzowicach zbliża się do wyników sprzed pandemii

Autor: Michał Wroński

12/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon