Rozkopany Chorzów. Przebudowa ulicy Katowickiej. Tak to wygląda na zdjęciach z drona

Kierowcy z Chorzowa (i ci przez miasto jedynie przejeżdżający) muszą mieć sporo cierpliwości. Trwa przebudowa ul. Katowickiej, a końca inwestycji nie widać. Za to utrudnienie są coraz większe. Postanowiliśmy spojrzeć z góry na ten wielki plac budowy i dzielimy się naszymi zdjęciami. Mamy także wizualizacje nowego węzła drogowego.

Umowę na przebudowę ulicy Katowickiej w Chorzowie (inwestycja realizowana jest pod nazwą „Rozbudowa drogi krajowej DK79 na odcinku od estakady do ul. 3-go Maja w Chorzowie”) podpisano w czerwcu 2022 roku, ale prace rozpoczęły się dopiero pół roku później. I tak od początku 2023 roku kierowcy, a także pasażerowie autobusów (tylko autobusów, bo tramwaje nie kursują) stoją tam w ogromnych korkach.

Kolejna duża inwestycja miasta i Tramwajów Śląskich

To kolejna z dużych inwestycji, po przebudowie ulic 3 Maja, Powstańców i Hajduckiej duża inwestycja drogowa prowadzona wspólnie przez miasto Chorzów i spółkę Tramwaje Śląskie. Obejmuje m.in. przebudowę dwóch skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, w tym przedłużenie ul. Krakusaw kierunku Muzeum Hutnictwa, co już zostało zrobione. Ta część inwestycji w założeniu ma „otworzyć” tereny inwestycyjne w miejscu dawnej huty i podnieść ich wartość. Znacznie ułatwia także dojazd do Muzeum Hutnictwa.

Prace obejmują take budowę nowych chodników, parkingów i ścieki rowerowej. Powstaje tam także przejście podziemne, a w rejonie ulic Metalowców i Krakusa postwanie zintegrowany przystanek autobusowo-tramwajowy „Królewska Huta”. Samo torowisko tramwajowe przesunięte zostało już w kierunku Muzeum Hutnictwa. Nadal jednek nie kursują tramwaje, więc korzystający z komunikacji publicznej mają do dyspozycji jedynie autobusy. Pociągi między Chorzowem a Bytomiem także nie kursują, bo równolegle trwa przebudowa linii kolejowej nr 131.

Prace na ul. Katowickiej w Chorzowie mają się zakończyć w grudniu 2024 r.

Wartość prac w rejonie ulic Katowickiej, Krakusa i Metalowców w Chorzowie to blisko 45 mln zł. Większość to środki zewnętrzne - 30 mln zł z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, a 5 mln zł z funduszy unijnych. Głównym wykonawcą robót jest firma Silesia Invest z Gliwic. Ta sama, która odpowiadała za przebudowę ul. 3 Maja w Chorzowie. Tamte prace były opóźnione o rok. Jak będzie na ul. Katowickiej? Zapisany w umowie termin zakończenia prac to grudzień 2024 roku.

Chorzow prace na linii kolejowej i tramwajowej

Może Cię zainteresować:

W Chorzowie budują na raz kolejarze, tramwajarze i drogowcy. Zobaczcie, jak dawna Królewska Huta wygląda teraz na zdjęciach z drona

Autor: Michał Wroński

17/02/2024

Chorzow wiadukt sienkiewicza

Może Cię zainteresować:

Drogowe zmiany w centrum Chorzowa. Rusza kolejny etap przebudowy linii kolejowej

Autor: Maciej Poloczek

05/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon