Rozpoczyna się jubileuszowy, XXV Ogólnopolski Zjazd Krystyn. W planach – uroczyste odsłonięcie w Senacie RP tablicy pamiątkowej poświęconej Krystynie Bochenek

Minęło już 25 lat, od kiedy polskie Krystyny świętują swoje marcowe imieniny. Zaczęło się w 1998 roku – 13 marca Krystyna Bochenek – wówczas dziennikarka Polskiego Radia Katowice, a potem wicemarszałek Senatu, która w 2010 roku zginęła w katastrofie smoleńskiej, zorganizowała w Filharmonii Śląskiej spotkanie promując swoją książkę, efekt wakacyjnych rozmów ze znanymi Krystynami. W sobotę, 12 marca, rozpoczyna się jubileuszowy, XXV Ogólnopolski Zjazd Krystyn.

FB/ Ogólnopolski Zjazd Krystyn
XXV Ogólnopolski Zjazd Krystyn odbędzie się w Warszawie

Od 1998 roku coroczne spotkania Krystyn odbywają się w różnych miastach Polski. Z czasem stały się manifestacją kobiecej wspólnoty. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, Krystyny pokazują, że bez względu na wiek, status społeczny, wykonywany zawód, sytuację rodzinną, narodowość czy nadmiar obowiązków, można znaleźć czas i chwilę wytchnienia od codzienności. Towarzyszy temu poznawanie nowych miast, ich historii, kultury, zabytków i wspólna zabawa. W swojej 25-letniej historii tylko jeden zjazd został odwołany – z powodu pandemii, natomiast zeszłoroczne spotkanie odbyło się online.

– Na zjazdach odzyskujemy młodość i radość życia. Poznajemy się i zawieramy przyjaźnie. Ruszamy razem na odkrywanie nowych zakątków Polski, która z roku na rok pięknieje. Po zjazdach często wracamy do tych miejsc z naszymi rodzinami – mówi w imieniu organizatorów zjazdu, Krystyna Szaraniec, honorowa prezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek, była dyrektorka Teatru Śląskiego w Katowicach.

Z czasem inicjatywa przekształciła się w Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek, które wspiera katowickie Hospicjum Cordis, pomaga w akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”.

Kobiety przeciwko wojnie

Tegoroczne spotkanie nie będzie zwyczajne, nie tylko z powodu jubileuszu. – Chce nam się płakać, gdy patrzymy na tragedię Ukraińców, ale pomagamy uchodźcom, jak możemy, bo Krystyny znane są także ze swoich licznych akcji charytatywnych – podkreśla Krystyna Papiernik, wiceprezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek. – Dziś wiele Krystyn gości uchodźców z Ukrainy w swoich miastach i domach. Spotykamy się w Warszawie także po to, by zamanifestować nasz kobiecy sprzeciw wobec tej okrutnej wojny - mówi Krystyna Papiernik. – W tych trudnych czasach same także potrzebujemy wsparcia. To przecież my, kobiety, dźwigamy na swoich barkach ogromny ciężar odpowiedzialności za naszych bliskich. Dlatego uznałyśmy, że spotkamy się, by choć na chwilę zapomnieć o trudach otaczającej nas rzeczywistości. I po to, by przekazać sobie dobrą energię – dodaje.

Dodajmy, że tegoroczne spotkanie w Warszawie odbywa się więc pod hasłem: „Krystyna: Imię, które łączy. Kobiety przeciwko wojnie”.

Spektakl, modlitwa, zwiedzanie i...

Krystyny rozpoczną swój pobyt w stolicy od sobotniego spektaklu „Wieczór Trzech Króli” w Teatrze Narodowym. Z kolei w niedzielę, 13 marca – w dniu imienin, odmówią rano modlitwę za pokój, a msza św. w intencji wszystkich Krystyn sprawowana będzie przez ks. kard. Kazimierza Nycza w Archikatedrze Warszawskiej pw. Świętego Jana Chrzciciela. Po mszy Krystyny zwiedzać będą Stare Miasto. O godzinie 11, pod pomnikiem Syrenki, zrobią sobie wspólne zdjęcie i zamanifestują przeciw wojnie na Ukrainie. Krystyny, które zwykle pojawiają się na imieninach w jednakowych kapeluszach, tym razem, na znak solidarności z kobietami Ukrainy, założą niebieskie kapelusze i żółte szaliki.

W planach jest także zwiedzanie Zamku Królewskiego i Muzeum Warszawy. Z kolei wieczorem, na spotkaniu, pojawią się goście, którzy towarzyszyli Krystynom w zjazdach. Jak informują organizatorzy, w rolę gospodyń wieczoru wcielą się Krystyny: Gucewicz i Giżowska, zaś gwiazdą wieczoru będzie Krystyna Durys z zespołem. Podczas wieczornego spotkania Krystyny podzielą się informacjami o całorocznej działalności, odbędzie się także uroczysta premiera jubileuszowego filmu „Krystyna: Imię, które łączy.” Do filmu – autorstwa Marii Zawały i Karola Gruszki – podkreślającego więzi łączące kobiety o imieniu Krystyna, swojego głosu użyczyła Krystyna Czubówna.

W poniedziałek Krystyny wezmą udział w uroczystym odsłonięciu w Senacie RP tablicy pamiątkowej poświęconej wicemarszałek Senatu śp. Krystynie Bochenek.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Zjazd Krystyn 2022

Portret Krystyny Bochenek odsłonięto w Senacie RP

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka