Ruda Śląska chce przejąć teren kopalni „Pokój”. W planach nowa dzielnica

Nową dzielnicę mieszkaniowo – usługową chciałby stworzyć samorząd Rudy Śląskiej na terenie byłej kopalni Pokój. Obecnie ponad 700 hektarów gruntu po tym zakładzie należy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

M. Wroński
Kopalnia Pokój w Rudzie Śląskiej

Kilka dni temu SRK poinformowała o przejęciu od Polskiej Grupy Górniczej drugiej części dawnej kopalni „Pokój” (od lipca 2016 r. , po połączeniu z KWK „Halemba” i KWK „Bielszowice”, działała ona jako część kopalni „Ruda”). W skład przejętej nieruchomości wchodziło blisko 20 ha gruntu, na których znajdują się w sumie 73 budynki. Na stan SRK przeszło również 137 budowli na powierzchni i 257 budowle podziemne.

Znacznie większą powierzchnię miały nieruchomości, które SRK – jako oddział Pokój I – przejęła z początkiem roku 2017. Wówczas na stan spółki trafiło 713 ha gruntu, 48 wyrobisk dołowych, 2 szyby górnicze i 106 obiektów powierzchniowych.

Cała ta, ponad 700-hektarowa nieruchomość, rozdzielona ulicą, położona jest w samym centrum Rudy Śląskiej, w odległości kilku kilometrów od Drogowej Trasy Średnicowej i autostrady A4. W bliskim sąsiedztwie znajduje się centrum handlowe, targowisko, czy miejski stadion. Władze miasta nie ukrywają, że chciałyby ją przejąć od SRK.

- Zaczynamy w tej sprawie rozmawiać. Mam świadomość, że to potrwa wiele miesięcy, będzie potrzebna zgoda i wola polityczna, ale myślę, że ona będzie, bo w końcu interes jest wspólny - stwierdził na antenie Radia Piekary wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer.

- Mamy wstępne projekty zakładające zagospodarowanie tego terenu. Jedną część chcielibyśmy zagospodarować budując tam wielorodzinne mieszkania. Chcielibyśmy tam stworzyć nową dzielnicę mieszkaniowo – usługową – wyjaśnił Mejer.

Krzysztof Mejer wiceprezydent Rudy Śląskiej

Może Cię zainteresować:

"To jest obrzydliwe" - wiceprezydent Rudy Śląskiej o zapisie„bezkarność plus” w ustawie o pomocy uchodźcom z Ukrainy

Autor: Maciej Poloczek

10/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Elektrownia Jaworzno III

Iskrzy w polskiej energetyce. Winny jest fatalny węgiel?

W Knurowie trwa akcja ratownicza

Wypadek w kopalni. Górnik przysypany 850 metrów pod ziemią

Solidarna Polska

Solidarna Polska chce uratować górnictwo. Mają eksperta

Byt kopalnia bobrek wagony

Rosną notowania śląskich prezydentów. Przez brak... węgla

Komin

"Rząd znów będzie musiał ratować się dodatkiem osłonowym"

Centrum Leczenia Oparzeń

Kolejnych siedmiu górników w Centrum Leczenia Oparzeń

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców