Ruszają badania parkingowe w Metropolii. Na razie obejmą pięć miast regionu

Szykuje się wielkie liczenie samochodów zaparkowanych w śródmieściach Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Rudy Śląskiej i Tarnowskich Gór. Wszystko za sprawą zleconych przez Metropolię badań parkingowych. Mają one dostarczyć wiedzy o tym kto, kiedy i z jaką częstotliwością parkuje. Docelowo miałyby również pomóc w rozwiązaniu problemów z parkowaniem.

UM Gliwice
Parking Gliwice

W najbliższych kilku tygodniach śródmieścia Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Rudy Śląskiej i Tarnowskich Gór „patrolować” będą specjalne samochody zliczające zaparkowane przy ulicach i na miejskich parkingach pojazdy.

Jak informuje Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia pomiary będą prowadzone w Tarnowskich Górach 14, 15, 28 i 29 listopada, w Chorzowie i Rudzie Śląskiej - 23 listopada i 5 grudnia, w Bytomiu – 6 i 7 grudnia, zaś w Gliwicach - 14, 15, 18, 21 i 22 listopada.

– W trakcie każdego dnia badań samochody będą co godzinę przejeżdżać przez dane śródmieście, zliczając zaparkowane samochody w poszczególnych miejscach poprzez sfotografowanie przestrzeni – mówi Marcin Domański, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu w GZM.

– Samochody przejadą również nocą. Na podstawie zebranych danych, wyliczony zostanie szereg wskaźników dotyczących parkowania, między innymi zajętość miejsc parkingowych czy rotacja. Ponadto przeprowadzone będą analizy, mające na celu oszacowanie czy w danych miejscach parkują głównie mieszkańcy okolicy, czy raczej osoby przyjeżdżające do pracy bądź sklepów lub usług – tłumaczy Domański.

Podobne liczenie parkujących samochodów na wiosnę odbędzie się też w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Zabrzu. Łącznie w ośmiu miastach przeanalizowana zostanie przestrzeń wzdłuż około 300 kilometrów ulic.

Uzupełnieniem pomiarów w terenie będą badania społeczne wśród mieszkańców, przedsiębiorców i klientów lokali usługowych w miastach, które przeprowadzić mają pracownicy urzędów miejskich i zarządów dróg. Wszystkie te działania realizowane są w ramach prowadzonego przez GZM projektu dotyczącego spójnej polityki parkingowej w miastach. Uzyskane wyniki mają posłużyć do diagnozy sytuacji parkingowej w miastach i opracowania sposobów na złagodzenie problemów w tym obszarze.

Parking Tylna Mariacka

Może Cię zainteresować:

Parking na Tylnej Mariackiej dostępny za darmo. "Okazja do przetestowania systemu osobiście"

Autor: Patryk Osadnik

08/11/2023

Automatyczny parking katowice 1

Może Cię zainteresować:

15 ważnych, choć czasem naiwnych, pytań o automatyczne parkingi na Tylnej Mariackiej. I odpowiedzi! O elektryki, brak prądu, pożar, hałas

Autor: Katarzyna Pachelska

22/03/2023

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania

Może Cię zainteresować:

Katowice zmieniają założenia polityki parkingowej. To efekt uwag zgłoszonych przez mieszkańców

Autor: Redakcja

24/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon