Ruszyły wypłaty 300+ dla uczniów. W woj. śląskim w kilka dni złożono dziesiątki tysiące wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę wyprawki szkolnej w ramach programu „Dobry Start”. Od początku lipca w województwie śląskim złożono 80 tysięcy wniosków o wypłatę tych świadczeń.

mat. pras. ZUS
Przybory szkolne

W tym roku ZUS po raz drugi przyznaje świadczenie „300+" dla uczących się dzieci. Szacuje się, że w skali całego kraju z programu skorzysta ponad 4,4 mln uczniów.

Wnioski o świadczenie „Dobry start” na rok szkolny 2022/2023 można składać od 1 lipca do 30 listopada (na rozpatrzenie tych złożonych do 31 sierpnia ZUS ma czas do 30 września) przez trzy kanały: Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej oraz portal Emp@tia. W woj. śląskim tylko do 6 lipca wpłynęło 80 tys. wniosków za blisko 110 tysięcy dzieci (dla porównania, w całym ubiegłym roku w naszym regionie wpłynęło 375 tys. takich wniosków na blisko pół miliona dzieci, a kwota wypłaconych świadczeń na wyprawkę szkolną przekroczyła 148 mln zł).

Jak informuje ZUS pierwsze kilkaset tysięcy świadczeń już zostało przyznane, a w poniedziałek (18 lipca) pierwsi rodzice i opiekunowie mają już otrzymać pieniądze. Świadczenia zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez klienta we wniosku w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczenia.

- W kolejnych dniach będą sukcesywnie kierowane kolejne decyzje o przyznaniu świadczenia. Powiadomienie o umieszczeniu takiej informacji na PUE zostanie przekazane na adres mailowy wskazany przez wnioskodawcę we wniosku – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Jak dodaje w przypadku, gdy konieczne będzie przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego do klientów zostanie skierowane wezwanie w celu uzupełnienia wniosków, które zostanie umieszczone na profilu klienta na portalu PUE ZUS, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany sms-em wysłanym na wskazany we wniosku numer telefonu.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców