Rybnik chce obniżyć opłatę za śmieci. Miasto stać na to dzięki lepszej segregacji?

Władze Rybnika są gotowe obniżyć mieszkańcom wysokość opłaty za odbiór śmieci. I to jeszcze jak! Od stycznia 2024 roku stawka miałaby zostać zmniejszona o ponad 25 proc. zaś w ostatnim kwartale tego roku mieszkańcy mieliby płacić mniej niż 1/4 z tego, co płacą obecnie. - To efekt finansowej nadwyżki, będącej z kolei zasługą lepszej segregacji i ograniczenia ilości odpadów kierowanych na składowiska – tłumaczy prezydent miasta.

UM Rybnik
Pojemniki na odpady Rybnik

Dziś za odbiór odpadów komunalnych w Rybniku płaci się 33 zł od osoby. To stawka wyższa niż ta obowiązująca w Katowicach, Tychach, czy Sosnowcu, ale niższa od tej w Rudzie Śląskiej, Chorzowie, Pyskowicach, czy Piekarach Śląskich. Można powiedzieć, że obecna wysokość opłaty plasuje Rybnik mniej więcej w połowie regionalnej tabeli.

Miasto chce obniżyć opłaty. Takie stawki widywano kilkanaście lat temu

To się jednak ma zmienić i to bynajmniej nie w tym kierunku, jakiego można by się spodziewać. Otóż odbiór śmieci w Rybniku nie podrożeje, ale… ma szansę potanieć. Na najbliższej, zaplanowanej na czwartek (27 lipca 2023 r.) sesji miejscy radni będą głosować nad prezydenckim projektem uchwały zmniejszającej wysokość opłaty za odbiór odpadów komunalnych.

Co istotne, projekt bynajmniej nie zakłada jakiś kosmetycznych korekt, ale prawdziwą rewolucję. Od 1 stycznia rybniczanie mieliby płacić za odbiór śmieci 24 zł od osoby, czyli ponad 1/4 mniej niż obecnie (co oznacza, że mieliby jedną z najniższych stawek w regionie). Dodajmy, że taka właśnie stawka obowiązywała w Rybniku jeszcze w roku 2021, co pokazuje, co na przestrzeni ostatnich dwóch lat wydarzyło się w branży gospodarki odpadami. W ostatnim kwartale tego roku mieszkańcy mieliby zaś zapłacić - uwaga, uwaga - 8 zł od osoby, czyli mniej niż ¼ z tego, co płacą obecnie. To stawka, jaką w wielu miastach regionu ostatni raz widziano kilkanaście lat temu!

Porównując aktualne stawki z tymi proponowanymi w projekcie uchwały urząd miasta wylicza, że 4-osobowa rodzina może w skali IV kwartału zaoszczędzić 300 zł, a w całym przyszłym roku ponad 430 zł.

Segregacja i więcej kompostowników. Prezydent o kulisach obniżki

Jakim cudem jednak miasto stać na takie obniżki? I to w sytuacji, gdy ze strony samorządowców powszechnie płynie narzekanie na niespinające się koszty systemu gospodarki odpadami, co skutkuje kolejnymi podwyżkami opłat. Pewnie wielu będzie to wiązać ze zbliżającą się kampanią wyborczą w samorządach i faktycznie trudno od takiego skojarzenia uciec.

Rybnicki ratusz przekonuje jednak, że obniżki opłat to przede wszystkim efekt lepszego poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych. W 2021 r. wskaźnik ten wynosił w Rybniku 37,72 proc., w 2022 r. już 41,24 proc. Równocześnie udało się obniżyć poziom składowania odpadów komunalnych z blisko 34 proc. w roku 2021 do nieco ponad 26 proc. w roku 2022. Ratusz zwraca także uwagę na rosnącą liczbę kompostowników - w 2021 roku korzystało z nich 957 gospodarstw domowych, a w roku bieżącym już 1121.

- Obniżka opłaty za wywóz odpadów komunalnych to zasługa samych mieszkańców Rybnika. Dzięki zaangażowaniu rybniczan w segregację odpadów, w kompostowniki, znacząco zmniejszyła się ilość odpadów oddawanych na składowisko, dzięki czemu możemy sobie pozwolić na obniżkę - mówi prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Spalarnia odpadow Poznan

Może Cię zainteresować:

Spalarnie gwarantują niskie opłaty za odpady? Sprawdziliśmy, ile w tym prawdy porównując ceny odpadów w miastach ze spalarniami z cenami w GZM

Autor: Michał Wroński

08/05/2023

Spalarnia odpadów w Szczecinie

Może Cię zainteresować:

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce postawić kilka spalarni odpadów. Tworzy specjalną grupę zakupową

Autor: Michał Wroński

28/03/2023

Spalarnia odpadów Poznań

Może Cię zainteresować:

W miastach Górnego Śląska i Zagłębia może powstać nawet kilkanaście spalarni odpadów

Autor: Michał Wroński

27/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon