Rybnik. Policyjny owczarek odchodzi na emeryturę razem ze swoim opiekunem

Aspirant sztabowy Filip Waśniewski wraz ze swoim owczarkiem niemieckim "Ibajonem" razem przechodzą na zasłużoną emeryturę. Mają na swoim koncie wiele wspólnych sukcesów. Teraz, po 9 latach służby, czworonóg będzie odpoczywał w domu swojego opiekuna, który jako mundurowy służył 25 lat w policji. Drugi owczarek belgijski „Jarik”, którego również przewodnikiem był policjant, pozostaje w dobrej formie i nadal będzie w służbie pod opieką asp. Szymona Wieczorka.

10-letni owczarek niemiecki – Ibajon rozpoczął służbę w 2014 roku, od szkolenia w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach na kursie specjalistycznym psów służbowych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Po zakończonej adaptacji przez kolejne lata dbał o bezpieczeństwo mieszkańców Rybnika i powiatu rybnickiego, a także innych miejscowości na Śląsku. Ibajon podczas 9-letniej służby, wraz ze swoim przewodnikiem asp. szt. Filipem Waśniewskim, który po 25-latach służby odchodzi na emeryturę, uczestniczyli w zabezpieczeniach imprez masowych, wizytach VIP-ów oraz innych imprezach kulturalno – rozrywkowych. W przypadku interwencji dotyczących podejrzenia podłożenia ładunków wybuchowych, Ibajon wraz ze swoim przewodnikiem, jako pierwszy wchodził do pomieszczeń i sprawdzał oraz weryfikował swoim psim nosem zagrożenie. Jego specjalizacją były również niewybuchy, pozostałości po II wojnie światowej. Wówczas zwierzę pomagało w ich identyfikacji.

Policyjny Ibajon odchodzi do cywila, ale nie rozstaje się ze swoim przewodnikiem. Podczas 9 lat współpracy, zawiązała się między nimi silna więź i asp.szt. Filip Waśniewski nie wyobraża sobie, by rozstawać się ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Liczne psie zabawki i smakołyki – to prezenty, jakie otrzymał 10-letni „Ibajon” z okazji zakończenia służby.
Prezenty i podziękowania dla policyjnego duetu od Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku – insp. Rafała Głucha wręczył podkom. Damian Przybyła — Naczelnik Wydziału Prewencji rybnickiej komendy.

W służbie pozostał drugi podopieczny asp. szt. Filipa Waśniewskiego, owczarek belgijski „Jarik”, który pozostanie pod opieką przewodnika — asp. Szymona Wieczorka z rybnickiej jednostki.

Janek i policjanci

Może Cię zainteresować:

Zabrzańscy policjanci spełnili marzenie małego Janka. Zmagający się z neuroblastomą 5-latek założył mundur

Autor: Redakcja

12/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon