Rząd zamierza rozbudować autostradę A4 na odcinku z Katowic do Krakowa. „Koncesja wygaśnie w 2027 r. i chcemy być dobrze przygotowani”

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje się do rozbudowy autostrady A4 między Katowicami a Krakowem. Na odcinku 60 kilometrów dobudowane mają zostać jeden lub dwa dodatkowe pasy. Kiedy? Na pewno nie przed końcem tej dekady, gdyż i tak do roku 2027 koncesję na zarządzanie wspomnianym odcinkiem A4 posiada Stalexport Autostrada Małopolska.

mat. Ministerstwo Infrastruktury
Minister Andrzej Adamczyk Autostrada A4

Rozpoczynamy proces, który doprowadzi nas do rozbudowy autostrady A4 między Krakowem a Katowicami – zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk informując w piątek (6 października) o zatwierdzeniu Programu Inwestycji, który pozwoli uruchomić proces przygotowawczy i opracowanie dokumentacji projektowej do inwestycji na drodze, którą od 1997 r. na podstawie rządowej koncesji zarządza prywatna spółka – Stalexport Autostrada Małopolska.

– W 2027 r. wygaśnie koncesja na tę drogę i chcemy być na ten moment dobrze przygotowani. Dzisiejsza decyzja oznacza, że za kilka lat będziemy mogli przystąpić do prac w terenie – zapowiedział minister Adamczyk.

Resort tłumaczy, że rozbudowa A4 konieczna jest z powodu spodziewanego wzrostu natężenia ruchu (nawet do 70 tys. pojazdów na dobę). Jak podaje ministerstwo, rozbudowa autostrady polegać ma m.in. na dobudowie kolejnego pasa ruchu, przebudowie węzłów, obiektów inżynierskich, budowie lub rozbudowie Miejsc Obsługi Podróżnych, a także rozbiórce infrastruktury do poboru opłat. Prace projektowe obejmą opracowanie dokumentacji w ramach studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej oraz przeprowadzenie badań archeologicznych.

Inwestycja ma zostać podzielona na dwa odcinki. W przypadku ponad 25-km odcinka między węzłem Murckowska w Katowicach a węzłem Byczyna na granicy Jaworzna i Chrzanowa prace przygotowawcze do rozbudowy zaplanowano na lata 2024-2028. Inwestycja obejmie dobudowę 3 lub 4 pasa autostrady, przebudowę lub rozbudowę 4 węzłów drogowych: Mysłowice, Brzęczkowice, Jeleń, Byczyna, a także przebudowę 36 obiektów inżynierskich i budowę 8. W ramach inwestycji planowana jest budowa MOP Giszowiec/Janów.

W przypadku natomiast długiego na 34,5 km odcinka między Byczyną a Balicami prace przygotowawcze do rozbudowy zaplanowano na lata 2024-2029. Inwestycja obejmie dobudowę 3 lub 4 pasa autostrady, przebudowę lub rozbudowy 3 węzłów drogowych (Balin, Chrzanów, Rudno), przebudowę 42 obiektów inżynierskich, a także rozbudowę MOP Aleksandrowice/Morawica oraz Rudno/Grojec.

---------------------------------------------------------------------------------

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się do newslettera ŚLĄZAGA, a będziesz mieć pewność, że nie przegapisz innych naszych ciekawych tekstów. Zapisy: www.slazag.pl/newsletter

Mateusz Morawiecki Andrzej Adamczyk

Może Cię zainteresować:

Michał Wroński: Stand-up z autostradą w tle. W rolach głównych premier Morawiecki i minister Adamczyk

Autor: Michał Wroński

18/05/2023

Autostrada A4

Może Cię zainteresować:

Podwyżka cen za przejazd A4 Katowice - Kraków stała się faktem. Nawet 60 złotych osobówką tam i z powrotem

Autor: Patryk Osadnik

04/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Autostrada A1 Ministrowie i premier

Minister: "Całą A1 z pełną prędkością". A na Śląsku był?

Autostrada A4

Minister marzy o darmowej A4 z Katowic do Krakowa

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Tężnia solankowa kalety

W Kaletach nad Małą Panwią ma powstać tężnia solankowa

Wyremontowana ulica Olimpijska w Piekarach Śląskich

Ulica Olimpijska w Piekarach Śląskich już wyremontowana

Kładka nad DK1

Przebudowa DK1: kładka dla pieszych jest już niemal gotowa

Ruda Śląska: Urząd Miasta

Budżet obywatelski 2023: wnioski jeszcze w maju