Rządowe dofinansowanie na solarne automaty biletowe w Metropolii GZM

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia otrzymała rządowe dofinansowanie na zakup solarnych automatów biletowych. Pilotażowy program, w ramach którego uruchomiono pierwsze takie biletomaty, ruszył w ubiegłym roku. Teraz w naszych miastach stanie ponad setka nowych urządzeń.

fot. GZM
ZTM solarny biletomat

Dofinansowanie na zakup 123 solarnych automatów biletowych wynosi 5 mln zł. Pieniądze pochodzą z drugiej edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Urzędnicy z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podkreślają, że automaty będą w 100 proc. zasilane energią słoneczną, więc nie będą potrzebowały przyłącza elektrycznego.

- Oznacza to niższe koszty utrzymania, możliwość instalacji praktycznie w dowolnym miejscu, a w razie konieczności – łatwą zmianę lokalizacji. Urządzenia będą posiadały ekrany dotykowe i możliwość płatności zarówno gotówką, zbliżeniowo, jak i Blikiem – tłumaczą w GZM.

Pierwsze solarne biletomaty uruchomiono w GZM w lutym 2021 r.

Pierwsze 10 solarnych automatów biletowych uruchomiono w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w lutym 2021 r. Urządzenia zostały zainstalowane w gminach, w których wcześniej w ogóle nie było biletomatów. Umożliwiają one zakup 10 rodzajów biletów papierowych. Ze względów technologicznych nie ma jednak możliwości zakupu za ich pomocą biletów elektronicznych na kartę ŚKUP.

To był roczny program pilotażowy. Testowano jak tego typu urządzenia sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych i atmosferycznych. - Będzie to dla nas podstawą do podejmowania decyzji o zakupie takich urządzeń w przyszłości. Dodatkowo sprawdzimy zasadność lokowania automatu stacjonarnego w danej lokalizacji – mówił rok temu Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu GZM.

Okazało się, że solarne biletomaty się sprawdziły, więc GZM zamierza kupić 123 nowe urządzenia. Na razie nie wiadomo, w jakich miejscach zostaną zainstalowane.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców