S1 w Beskidach. Trwa budowa obejścia Węgierskiej Górki. Powstają tunele i estakady. Zobaczcie zdjęcia z lotu ptaka

Ekspresowa droga S1 budowana na odcinku Przybędza – Milówka, czyli tak zwane obejście Węgierskiej Górki, będzie z pewnością jedną z najbardziej widokowych tras nie tylko w Beskidach, ale i w Polsce. Trwa drążenie tuneli, rozpoczęła się już budowa estakad. Zobaczcie zdjęcia.

Zaawansowanie rzeczowe na budowie drogi ekspresowej S1 na odcinku Przybędza — Milówka, według stanu na koniec marca, to 35,33% – informuje Marek Prusak, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach. Jak wyjaśnia, zimą wykonawca prac, firma Mirbud SA, wykonał zabezpieczenie portalu południowego TD2 i północnego TD1 – to pozwoliło na rozpoczęcie z początkiem stycznia drążenia od strony południowej jednej nawy tunelu TD2, natomiast drążenie drugiej nawy rozpoczęło się w tym tygodniu.

Najdłuższy tunel będzie miał kilometr

Również w kwietniu planowane jest rozpoczęcie drążenia od strony północnej tuneli TD1.2. Równolegle trwają prace związane z przygotowaniem do drążenia nawy tunelu TD1.1. – Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace w asortymentach drogowych i mostowych – dodaje Marek Prusak. Wykonano już ok. 980 tys. m sześc. wykopów i ok. 150 tys. m sześc. nasypów. Na bieżąco są wykonywane zabezpieczenia skarp wykopów oraz mury oporowe.

Dodajmy, że tunel oznaczony jako TD1.1, drążony przez masyw Barania, ma 474,06 metra długości, zaś druga nitka, czyli TD1.2, ma ponad 316,42 metra długości. W sumie ten tunel będzie miał docelowo ponad 800 metrów długości. Drugi tunel, który powstaje pod masywem Bałożyńskiego Gronia, ma być dłuższy i będzie liczył ok. 1000 metrów. Dziś TD2.1 od strony północnej ma 112,17 m, a od strony południowej – 81,59 m. Z kolei TD2.2 ma obecnie 71,85 m długości.

– Aktualnie trwają głównie prace związane z budową obiektów inżynieryjnych, w tym największego – estakady EST-1, która będzie się ciągnąć na długości niemal 1 kilometra na wysokości ponad 30 metrów nad poziomem gruntu. Oprócz tego prowadzone są prace związane z budową pozostałych obiektów mostowych, skarpowaniem oraz tunelami – informuje wykonawca, firma Mirbud.

Kiedy pojedziemy S1 w Beskidach?

Na estakadzie oznaczonej jako EST-1 (ul. Zielona i Zielona Górna) wykonano już 10 z 11 podpór. Do wykonania ostatniej podpory konieczne jest wyłączenie sieci wysokiego napięcia, co nastąpi jeszcze w tym miesiącu. Wykonano ok. 250 m tzw. ustroju nośnego (całość liczyć będzie ok. 875 m). Kolejne estakady powstają nad ulicami Turystyczną, Za Groniem oraz Nad Potokiem. Na EST-2.1 wykonano 6 z 7 podpór, na EST-2.2 powstało 5 z 6 podpór, na EST-3.1 są już podpory i ustrój nośny, na EST-3.2 również, tak samo jak na EST-4.1 i EST-4.2, gdzie trwają roboty wykończeniowe. Na EST-5 wykonano wszystkie podpory i rozpoczęły się roboty przy pierwszym etapie ustroju nośnego.

Dodajmy, że inwestycja, która kosztuje niemal 1,5 mld złotych ma zakończyć się najwcześniej w połowie 2024 roku.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Obejście Węgierskiej Górki

Budowa S1 w Beskidach: pierwszy tunel wydrążony

Tunel prowadzony przez masyw Barania

Budowa S1 w Beskidach. Inwestycja będzie gotowa w 2024 roku?

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Ulice w Tychach

Miasta przygaszą światła. Wkurzeni prezydenci ruszą pod Sejm

Egzaotarium Sosnowiec

Trwa budowa Egzotarium. Kiedy otwarcie?

Będzin Arena

Realizacje z Zagłębia w finale ogólnopolskiego konkursu

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej

Budowa drogi S1 opóźniona. Był przetarg, jest odwołanie