Sala koncertowa w Jastrzębiu-Zdroju z Nagrodą Publiczności w Konkursie Architektonicznym POLITYKI

Sala koncertowa przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Józefa Świdra, zaprojektowana przez pracownię SLAS architekci z Katowic, zwyciężyła w plebiscycie internautów w Konkursie Architektonicznym POLITYKI za 2021 rok. Co ciekawe, wśród pięciu finalistów Konkursu aż trzy realizacje dotyczyły Górnego Śląska albo śląskich architektów.

Konkurs Architektoniczny tygodnika POLITYKA to jeden z ważniejszych konkursów w Polsce. W tym roku przyznano ją już po raz 11.

Aż trzy projekty śląskich artystów w finale Nagrody POLITYKI za 2021 rok

Wśród pięciu finalistów aż trzy realizacje zostały zbudowane w woj. śląskim albo zaprojektowane przez śląskich architektów. Albo to i to.

Więcej: Śląsk. Zagłębie najlepszej architektury. Aż 3 z 5 nominowanych do Nagrody Architektonicznej "Polityki" za 2021 r. obiektów zaprojektowano w Katowicach

Nominowane do finału Nagrody Architektonicznej "Polityki" za 2021 r. obiekty:

  1. Browary Warszawskie. Projekt: JEMS Architekci.
  2. From the Garden House. Projekt: KWK Promes/Robert Konieczny, Katowice.
  3. Kładka pieszo-rowerowa z zapory na Wzgórze Zamkowe w Dobczycach. Projekt: Biuro Projektów Lewicki Łatak.
  4. Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu - Zdroju. Projekt: SLAS Architekci, Katowice.
  5. Villa Reden w Chorzowie. Projekt: Frantagroup Architects/Maciej Franta, Katowice.

Doceniono Browary Warszawskie i salę koncertową w Jastrzębiu-Zdroju

Właśnie ogłoszono wyniki Konkursu. Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI trafiło w ręce pracowni JEMS Architekci, docenionej za zagospodarowanie terenów po Browarach Warszawskich. Co ciekawe, JEMSi już po raz drugi otrzymali Grand Prix tego szacownego Konkursu. Pierwszy - za projekt Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach w 2015 r.

Za to w plebiscycie internautów zwyciężyła jastrzębska sala koncertowa przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Józefa Świdra. Zaprojektowana przez SLAS Architekci sala otrzymała ponad połowę wszystkich głosów czytelników POLITYKI.

- Sukcesem była dla nas już sama nominacja do nagrody. Nasza sala koncertowa znalazła się wśród pięciu najlepszych realizacji z całego kraju – to ogromne wyróżnienie. To właśnie ją internauci uznali za najbardziej zasługującą na uznanie, i ja się z tą opinią zgadzam. Dziękuję wszystkim za oddane głosy – mówi prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.

Sama POLITYKA zwraca uwagę na połączenie prostej, minimalistycznej bryły i niebanalnej elewacji. "Mamy tu do czynienia z zestawem cech, który może zyskać sympatię: nowoczesna, ale wstrzemięźliwa architektura, edukacja, kultura, inwestycja w mniejszym mieście" - pisze POLITYKA.

Widownia sali koncertowej w Jastrzębiu-Zdroju mieści 362 osoby. Jej budowa kosztowała 20 milionów złotych (z tego aż 16 mln pozyskano z funduszy unijnych).

Dom wiatrak okolice Lubartowa26

Może Cię zainteresować:

Dom Wiatrak, zaprojektowany przez śląską pracownię, zdobył nagrodę w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2021

Autor: Katarzyna Pachelska

07/06/2022

Dom Szajtrów Katowice Małeccy 5

Może Cię zainteresować:

Dom Szajtrów w Katowicach - dom jednorodzinny, którego piętro "lewituje" nad salonem. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom

Autor: Katarzyna Pachelska

11/07/2022

Dom na jednym poziomie w Żorach w woj. śląskim

Może Cię zainteresować:

Dom na jednym poziomie, ale z wiszącą sypialnią, powstał na Śląsku. Zaprojektowała go tyska pracownia Roberta Skitka

Autor: Katarzyna Pachelska

25/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon