Samorządowcy Metropolii apelują do prezydenta Nawrockiego o podpisanie ustawy poszerzającej kompetencje GZM

Samorządowcy gmin wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wystosowali apel do prezydenta RP Karola Nawrockiego o podpisanie ustawy wzmacniającej GZM. Ustawa przeszła już przez Sejmi i Senat, teraz czeka na podpis prezydenta.

Samorzadowcy GZM

Dziewięć lat od powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, pierwszej w Polsce ustawowej metropolii, jest szansa, że w końcu dostanie ona większe uprawnienia. Stanie się to, niejako przy okazji, wejścia w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim, czyli Trójmieście, bo dokument zawiera też nowelizację ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim.

Samorządowcy GZM apelują do prezydenta Nawrockiego

Projekt ustawy przeszedł już przez tryby Senatu (10 czerwca) i Sejmu (11 czerwca), teraz czas na decyzję prezydenta Karola Nawrockiego. Samorządowcy gmin wchodzących w skład GZM martwią się, czy prezydent, znany z wetowania ustaw (choć ostatnio zamieścił na swoim osobistym profilu w mediach społecznościowych wyliczenie, że podpisał 229 ustaw, a jedynie 37 zawetował), wyrazi zgodę na wejście w życie ustawy tak bardzo przez nich oczekiwanej.

Dlatego, wspólnie z przedstawicielami środowiska akademickiego i gospodarczego wystosowali "apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Karola Nawrockiego o podpisanie ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim".

Sygnatariusze podkreślają, że po dziewięciu latach funkcjonowania Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia udowodniła swoją skuteczność jako pierwsza w Polsce ustawowa metropolia. Wspólna organizacja transportu publicznego, realizacja projektów ponadlokalnych oraz współpraca 41 miast i gmin przyniosły wymierne korzyści mieszkańcom.

Doświadczenia ostatnich lat pokazały jednak również, że obowiązujące przepisy wymagają zmian, aby Metropolia mogła jeszcze skuteczniej realizować swoje zadania.

"Nowelizacja nie ogranicza samodzielności miast i gmin. Przeciwnie – wzmacnia współpracę tam, gdzie pojedyncze samorządy nie są w stanie samodzielnie rozwiązywać problemów wykraczających poza ich granice administracyjne. To odpowiedź na rzeczywistość, w której mieszkańcy każdego dnia przemieszczają się pomiędzy miastami, korzystają z tych samych usług publicznych, rynku pracy czy oferty edukacyjnej i kulturalnej" – podkreślają autorzy apelu.

Nowe przepisy mają stworzyć lepsze warunki do:

  • dalszej integracji transportu publicznego,
  • sprawniejszego planowania inwestycji,
  • prowadzenia wspólnej polityki przestrzennej,
  • wspierania rozwoju gospodarczego i rynku pracy,
  • realizacji działań w obszarze edukacji, kultury, ochrony środowiska i gospodarki odpadami.

Sygnatariusze zwracają uwagę, że silniejsza Metropolia jest jednym z warunków powodzenia transformacji społeczno-gospodarczej Górnego Śląska i Zagłębia. Wg nich "region stoi dziś przed wyzwaniami związanymi z restrukturyzacją gospodarki, depopulacją, starzeniem się społeczeństwa oraz koniecznością tworzenia nowych miejsc pracy. Odpowiedzią na te procesy może być jedynie skuteczna współpraca samorządów, uczelni, przedsiębiorców i instytucji publicznych w skali całego obszaru metropolitalnego".

W apelu podkreślono, że podpisanie ustawy będzie potwierdzeniem dostrzeżenia doświadczeń Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz potrzeb ponad dwóch milionów jej mieszkańców. Wejście w życie nowych przepisów pozwoli samorządom skuteczniej realizować wspólne zadania i stworzy stabilne podstawy dla dalszego rozwoju Metropolii.

Apel do Prezydenta RP podpisali przedstawiciele samorządów tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię oraz reprezentanci środowisk naukowych i gospodarczych Górnego Śląska i Zagłębia.

123 beger yt

Może Cię zainteresować:

Świętochłowice jako dzielnica supermiasta? O rozwoju kompetencji Metropolii, kluczowych inwestycjach i zarządzaniu najmniejszym powiatem w Polsce rozmawiamy z prezydentem Danielem Begerem

Autor: Katarzyna Pachelska

12/06/2026

Minuaturka artykulu

Może Cię zainteresować:

Brudny Śląsk? Metropolia GZM to jedyny organizm miejski w Europie, które prawie w całości okrążysz lasem

Autor: Marcin Nowak

23/05/2026

Zbiornik deszczowka

Może Cię zainteresować:

Już można składać wnioski na dofinansowanie zbiornika na deszczówkę. Startuje program "Mikroretencja". Do 8 tys. zł

Autor: Katarzyna Pachelska

22/06/2026

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama