Dziewięć lat od powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, pierwszej w Polsce ustawowej metropolii, jest szansa, że w końcu dostanie ona większe uprawnienia. Stanie się to, niejako przy okazji, wejścia w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim, czyli Trójmieście, bo dokument zawiera też nowelizację ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim.
Samorządowcy GZM apelują do prezydenta Nawrockiego
Projekt ustawy przeszedł już przez tryby Senatu (10 czerwca) i Sejmu (11 czerwca), teraz czas na decyzję prezydenta Karola Nawrockiego. Samorządowcy gmin wchodzących w skład GZM martwią się, czy prezydent, znany z wetowania ustaw (choć ostatnio zamieścił na swoim osobistym profilu w mediach społecznościowych wyliczenie, że podpisał 229 ustaw, a jedynie 37 zawetował), wyrazi zgodę na wejście w życie ustawy tak bardzo przez nich oczekiwanej.
Dlatego, wspólnie z przedstawicielami środowiska akademickiego i gospodarczego wystosowali "apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Karola Nawrockiego o podpisanie ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim".
Sygnatariusze podkreślają, że po dziewięciu latach funkcjonowania Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia udowodniła swoją skuteczność jako pierwsza w Polsce ustawowa metropolia. Wspólna organizacja transportu publicznego, realizacja projektów ponadlokalnych oraz współpraca 41 miast i gmin przyniosły wymierne korzyści mieszkańcom.
Doświadczenia ostatnich lat pokazały jednak również, że obowiązujące przepisy wymagają zmian, aby Metropolia mogła jeszcze skuteczniej realizować swoje zadania.
"Nowelizacja nie ogranicza samodzielności miast i gmin. Przeciwnie – wzmacnia współpracę tam, gdzie pojedyncze samorządy nie są w stanie samodzielnie rozwiązywać problemów wykraczających poza ich granice administracyjne. To odpowiedź na rzeczywistość, w której mieszkańcy każdego dnia przemieszczają się pomiędzy miastami, korzystają z tych samych usług publicznych, rynku pracy czy oferty edukacyjnej i kulturalnej" – podkreślają autorzy apelu.
Nowe przepisy mają stworzyć lepsze warunki do:
- dalszej integracji transportu publicznego,
- sprawniejszego planowania inwestycji,
- prowadzenia wspólnej polityki przestrzennej,
- wspierania rozwoju gospodarczego i rynku pracy,
- realizacji działań w obszarze edukacji, kultury, ochrony środowiska i gospodarki odpadami.
Sygnatariusze zwracają uwagę, że silniejsza Metropolia jest jednym z warunków powodzenia transformacji społeczno-gospodarczej Górnego Śląska i Zagłębia. Wg nich "region stoi dziś przed wyzwaniami związanymi z restrukturyzacją gospodarki, depopulacją, starzeniem się społeczeństwa oraz koniecznością tworzenia nowych miejsc pracy. Odpowiedzią na te procesy może być jedynie skuteczna współpraca samorządów, uczelni, przedsiębiorców i instytucji publicznych w skali całego obszaru metropolitalnego".
W apelu podkreślono, że podpisanie ustawy będzie potwierdzeniem dostrzeżenia doświadczeń Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz potrzeb ponad dwóch milionów jej mieszkańców. Wejście w życie nowych przepisów pozwoli samorządom skuteczniej realizować wspólne zadania i stworzy stabilne podstawy dla dalszego rozwoju Metropolii.
Apel do Prezydenta RP podpisali przedstawiciele samorządów tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię oraz reprezentanci środowisk naukowych i gospodarczych Górnego Śląska i Zagłębia.


