Samorządy apelują „o natychmiastowe odwrócenie zmian wprowadzonych Polskim Ładem i ostateczne zlikwidowanie skutków tej reformy”

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział „Tarczę antyputinowską”, która – być może – naprawiać będzie błędy „Polskiego Ładu”. Tymczasem samorządy, które protestowały przeciw „Polskiemu Ładowi” jeszcze zanim plan został wprowadzony, apelują teraz wprost o wycofanie reform. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

KPRM
Premier Morawiecki ogłosił Tarczę antyputinowską

Dość przypomnieć, że – jak alarmował Związek Miast Polskich – za sprawą zapisów „Polskiego Ładu” samorządy stracą 15 mln zł dochodów z PIT rocznie (w zamian proponuje się od 3 do 4 mld zł pieniędzy na cele rozwojowe). Związek ostrzegał ponadto, że bez uzupełnienia tego ubytku w bieżących dochodach własnych 59 miast na prawach powiatu, 915 gmin oraz 139 powiatów może utracić płynność finansową – o ile nie zmniejszy swoich wydatków.

W czwartek, 24 marca, Adam Neumann, prezydent Gliwic i jednocześnie członek zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, zapowiedział, że będzie wnosił o apel w sprawie zawieszenia „Polskiego Ładu”. Już dzień później zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów opublikował swoje stanowisko w sprawie „wycofania reform Polskiego Ładu w związku z pogłębiającą się, trudną sytuacją jednostek samorządu terytorialnego spowodowaną kryzysami epidemicznym i uchodźczym, inflacją oraz ograniczeniem dochodów samorządów”.

Zmiana systemu podatkowego

– (...) Mimo licznych apeli ze strony samorządowej, rządzący wdrożyli program reform zwany „Polskim Ładem". Jego negatywny wpływ na finanse JST, według szacunków resortu finansów ma być dwukrotnie większy niż wcześniej wprowadzone reformy (również skutkujące ubytkami w samorządowych finansach). Ponadto ,,Polski Ład" w wielu obszarach drastycznie zmienia system podatkowy w Polsce, co nie pozostaje bez wpływu dla przedsiębiorców i zwykłych obywateli. Osłabiana w ten sposób przedsiębiorczość będzie przyczyną ograniczenia rozwoju naszej gospodarki i to w sytuacji postępujących nowych kryzysów – czytamy w stanowisku ŚZGiP.

Jak dalej pisze zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów: – (…) W miastach i miasteczkach województwa śląskiego gościmy coraz większą liczbę obywateli walczącej Ukrainy i staramy się zapewnić im opiekę pełni troski i empatii. To właśnie na samorządach spoczywa główny ciężar pomocy uchodźcom. Wydatki poniesione na ten cel z rezerw budżetowych miast, gmin i powiatów, mimo licznych deklaracji, z pewnością nie zostaną w całości pokryte przez rząd. Do tej smutnej refleksji skłaniają nas dotychczasowe doświadczenia związane z wdrażaniem zmian opisanych powyżej. Sytuacja, w której się znaleźliśmy wymaga całościowego przewartościowania polityki krajowej, biorąc pod uwagę wszelkie możliwe zagrożenia jak i szanse związane z tak dużym napływem ludności.

Czas na odwrócenie zmian?

– W świetle wszystkich powyższych zagrożeń i problemów oraz nowych uwarunkowań geopolitycznych, ekonomicznych, demograficznych i społecznych, wydaje się, że jednym z pierwszych zadań, które stoją przed nami to zrzucenie ograniczeń, które hamują rozwój naszej gospodarki, w tym wszelkich form przedsiębiorczości. Z pewnością takim ograniczeniem jest pakiet ustaw i regulacji nazwany „Polskim Ładem". Jego nieprzemyślane rozwiązania i nieprecyzyjne regulacje wprowadziły wiele problemów dla samorządów, przedsiębiorców i obywateli – czytamy dalej. – (…) Wobec powyższego, w sytuacji postępującego kryzysu uchodźczego i humanitarnego, rosnących zagrożeń związanych z bezpieczeństwem naszego Państwa oraz coraz bardziej prawdopodobnym kryzysem finansów publicznych, Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, w obawie o byt naszych mieszkańców, apeluje o natychmiastowe odwrócenie zmian wprowadzonych tzw. Polskim Ładem i ostateczne zlikwidowanie skutków tej reformy.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Balladyna Tychy

Przewroty, powstania, fikołki. Rok w regionalnej polityce

Politycy nie do wojska

Polityk i urzędnik na pewno nie pójdzie „w kamasze"

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

Kontrola PO dotycząca Funduszu Górnośląskiego

PO chce kontroli i wyjaśnień ws. Funduszu Górnośląskiego

Protest Sierpień 80

Sierpień 80 staje do „Kolejki po tani węgiel od premiera"

JSW kopalnia Borynia Zofiówka

Komisja Morawieckiego? „Wina za wypadki spadnie na naturę"

Europejska Stolica Kultury

Podpisano deklarację dot. Europejskiej Stolicy Kultury