Samorządy nadal będą płacić za transport publiczny w Metropolii. Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę

Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę w sprawie składek na organizację transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dopłaty samorządów zostają bez zmian.

Maciej Poloczek
Autobus ZTM

Organizacja transportu publicznego to jedno z głównych zadań Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Tylko w 2023 roku ma kosztować około 1,8 mld złotych. Pieniądze na ten cel pochodzą z kilku źródeł: budżetu Metropolii, wpływów biletowych oraz składek poszczególnych gmin. Sposób obliczania składek jest przyczyną sporów wewnątrz Metropolii. Opiera się on na tzw. wozokilometrach, czyli liczbie kilometrów przejechanych na terenie danego samorządu przez autobusy, tramwaje i trolejbusy.

Skarga na uchwałę

Najwięcej płaci Urząd Miasta Katowice. Sęk w tym, że częściowo pokrywa koszty przejazdów nie tylko za swoich mieszkańców, ale także mieszkańców innych miast, którzy pracują, uczą się, załatwiają sprawy urzędowe i spędzają wolny czas w stolicy województwa. Katowicki magistrat analizował nawet pomysł, aby wystąpić ze Związku Transportu Metropolitalnego i zorganizować darmową komunikację wewnątrz miasta dla własnych mieszkańców, ale ostatecznie z niego zrezygnowano.

Z kolei prezydent Będzina Łukasz Komoniewski skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę na uchwałę zgromadzenia Metropolii w sprawie składek za lata 2019-2021. Nie poszło o wozokilometry, ale dopłaty, bowiem co roku zakłada się pewną kwotę na ten cel, a dopiero później podsumowywane są faktyczne wydatki. Wskazał, że zgromadzenie nie ma kompetencji, aby takie dopłaty nakładać na samorządy.

Składki bez zmian

Od początku innego zdania była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która stała na stanowisku, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Jak dowiedzieliśmy się we wtorek, 4 lipca, Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał decyzję w tej sprawie.

– Mogę jedynie potwierdzić, że decyzja zapadła. Skarga została oddalona w całości – informuje Łukasz Zych, rzecznik prasowy Metropolii.

Niestety, na uzasadnienie decyzji trzeba jeszcze poczekać. Co jednak pewne, dopłaty do składek samorządów zostają bez zmian.

Velostrada w Jaworznie

Może Cię zainteresować:

Metropolia buduje velostrady. Ominie działkę „lex deweloper” w Katowicach-Burowcu?

Autor: Patryk Osadnik

05/07/2023

Małgorzata Mańka Szulik

Może Cię zainteresować:

Największa szansa na zmianę władzy w Zabrzu. Gdzie prezydenci i burmistrzowie nie mogą spać spokojnie?

Autor: Patryk Osadnik

05/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jerzy Buzek

10 miliardów z UE na transformację. „Rząd nie robi nic"

Mateusz Morawiecki

Premier: środki UE są już "aktywne". A kiedy dotrą na Śląsk?

Rondo Praw Kobiet w Bytomiu

Rondo Praw Kobiet w Bytomiu i dyskusja podczas sesji

Senat RP

Nie będzie wyborów uzupełniających do Senatu RP

Mateusz Morawiecki

Wycięli prawie 1500 drzew. Teraz zasadzą 100 dębów

Morawiecki Mateusz

„Mateusz Morawiecki to najlepszy poseł w historii Mysłowic"

Grzegorz Franki

Franki: Wojna domowa i powstania nie wykluczają się ze sobą