Samorządy wraz z PGG zapewnić mają węgiel dla samotnych, chorych, niepełnosprawnych

Śląskie gminy i powiaty rozpoczną współpracę z Polską Grupą Górniczą, by ułatwić dostęp do węgla opałowego osobom będącym w trudnej sytuacji życiowej i nie mogącym kupić sobie tego paliwa poprzez internetowy sklep spółki.

PGG
Węgiel na taśmie

Jak informuje Śląski Związek Gmin i Powiatów podpisanie z PGG listu intencyjnego o pilotażowej współpracy jest wynikiem trwających przez kilka tygodni rozmów. Ramowe zasady współpracy wypracowali wspólnie przedstawiciele PGG oraz zebranego przez Związek zespołu roboczego, który stworzyli przedstawiciele samorządów (głównie ośrodków pomocy społecznej) prawnicy i eksperci ds. zamówień publicznych.

Celem pilotażu jest ułatwienie dostępu do węgla opałowego najbardziej potrzebującym odbiorcom indywidualnym z obszaru województwa. W szczególności chodzi o osoby nie mogące dokonać zakupu poprzez sklep internetowy PGG (osoby samotne, chore i niepełnosprawne, którzy znajdują się pod stałą opieką pomocy społecznej).

Gminy, które przystąpią do współpracy, będą musiały przygotować listę osób uprawnionych do zakupu węgla według określonych kryteriów, zweryfikować spełnianie tych kryteriów, pomóc w zgromadzeniu dokumentów przedsprzedażowych, przekazać je zbiorczo do PGG, a na koniec zorganizować transport węgla na swój teren i bezpośrednio do odbiorców.

Jak podkreśla SZGiP inicjatywa ta jest zupełnie niezależna od projektowanych obecnie na szczeblu centralnym działań w zakresie dystrybucji węgla przez samorządy. Przypomnijmy, że te w ubiegłym tygodniu zyskały wstępnie pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy samorządy mają mieć możliwość zakupu węgla za kwotę nie wyższą od 1500 zł za tonę, a cena dla odbiorcy końcowego ma być nie wyższa niż 2000 zł za tonę. Na posiedzeniu 21 października ustawami dotyczącymi dystrybucji węgla oraz ograniczania cen energii elektrycznej zajmie się Sejm, a Senat prawdopodobnie na sesji pomiędzy 26 a 28 października.

Jerzy Markowski

Może Cię zainteresować:

Wojna i deficyt węgla nie przekonały rządu, który nadal likwiduje górnictwo. Markowski: "Idzie na to 8 mld zł"

Autor: Martyna Urban

18/10/2022

Kolejka po wegiel przy KWK Ruda

Może Cię zainteresować:

Handlarze węgla całymi dniami wyczekują przed kopalnią, by kupić kilka ton

Autor: Michał Wroński

21/07/2022

Przeladunek wegla w porcie fot Weglokoks 3

Może Cię zainteresować:

Handlarze węgla apolitycznie zrugali pomysł ministra Sasina. "Samorządy nie zrobią tego taniej"

Autor: Michał Wroński

12/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon