Katowicki powiew luksusu, czyli SDH Zenit. Tak się robiło zakupy w PRL. Zobaczcie unikatowe zdjęcia

Prawdziwy luksus. Spółdzielczy Dom Handlowy Zenit stojący na katowickim rynku to jedna z ikon miasta. Gdy powstawał, pod koniec lat 50. XX wieku, był uważany za najnowocześniejszy obiekt handlowy w Polsce. Trudno się dziwić, bo zachwycał pod każdym względem. Możecie to zobaczyć na unikatowych zdjęciach Katowic z lat 60.

Spółdzielczy Dom Handlowy "Zenit" przez 12 lat nie miał konkurencji w walce o uwagę klientów. Wybudowany w latach 1958-1962 przy katowickim Rynku, w miejscu najstarszego katowickiego hotelu "Welt" z 1848 r., przyciągał kilkoma piętrami pełnymi różnego rodzaju asortymentu.

Podwieszane sufity "Zenitu"

Uchodził wtedy za jeden z najnowocześniejszych takich przybytków w Polsce. Miał modernistyczną bryłę i szklaną fasadę wpuszczającą do środka mnóstwo naturalnego światła. Od 1974 roku "Zenit" musiał już walczyć o atencję z młodszym bratem - Spółdzielczym Domem Handlowym "Skarbek", pokrytym charakterystyczną stalową łuską.

Nazwę dom handlowy dostał z konkursu, w którym wzięli udział zwykli ludzie. Propozycja "Zenit" najbardziej spodobała się władzom Społem.

Trudno oprzeć się wrażeniu, oglądając te zdjęcia z lat 60. i 70., że przestrzeń była lepiej zaaranżowana, pewnie dlatego, że produktów do zaprezentowania było mniej i nie postawiono tu ścianek działowych. Były za to charakterystyczne, okazałe żłobione kolumny oraz powieszany sufit (kolejny rzadko spotykany element). Na wyższych piętrach znajdowały się działy z materiałami, ubraniami, torebkami, pantoflami domowymi, pasmanterią, zastawą stołową, sprzętem zmechanizowanym. Nie mogło zabraknąć też kawiarni. To był dom handlowy na nowoczesną modłę, wszystko było wystawione, by klient mógł sam dotknąć, obejrzeć, przymierzyć.

"Zenit" i "Skarbek" mieli tego samego ojca

Co ciekawe, oba domy handlowe miały tego samego ojca - projektanta Juranda Jareckiego. Modernistyczny gmach "Zenitu" zaprojektował on wspólnie z Mieczysławem Królem, a "Skarbka" - już w pojedynkę.

To właśnie zdjęcia Juranda Jareckiego prezentujemy w naszej galerii zdjęciowej. To on uwielbiał fotografować Katowice z lat 60. i 70. Robił zdjęcia głównie swoim dziełom, ale przy okazji utrwalił też kawał historii Katowic.

Eksponowana elewacja Spółdzielczego Domu Handlowego "Zenit" od zawsze kusiła jako przestrzeń do reklamowania czegoś. W czasie PRL-u, z okazji różnych świąt, często wisiały na niej biało-czerwone elementy, socjalistyczne hasła czy obrazki. W ciągu ostatnich kilku lat - zasłaniają ją płachty wielkoformatowych reklam.

ZOBACZ TEŻ:

Katowice Jurand Jarecki22

Może Cię zainteresować:

Niepowtarzalne kolorowe zdjęcia Katowic z lat 60. i 70. Z teki architekta Juranda Jareckiego, który pokochał to miasto

Autor: Katarzyna Pachelska

10/09/2022

Katowice lata 60 i 70 Jurand Jarecki

Może Cię zainteresować:

Katowice w latach 60. i 70. Miasto w budowie na kolorowych zdjęciach z archiwum architekta Juranda Jareckiego

Autor: Arkadiusz Nauka

21/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice Juranda Jareckiego

Najlepsze zdjęcia Katowic lat 60 i 70. Juranda Jareckiego

Katowice, fragment Rynku

Kolejne ponure miasto bez przyszłości: Katowice w 1990 roku

Centrum Katowic, rok 1924

Tak, Katowice zmieniły się bardziej niż twarz Króla Popu

Promenada nad Rawą

Budujący Katowice wiedzieli, że mieszczuchy pragną zieleni

Katowice lat 60. w kolorze

Katowice za PRL w mocnym kolorze. Dzięki fotografowi z USA

Katowice Jurand Jarecki

Katowice w rozkwicie. Zanim nastała kolejna rewolucja

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Spodku...

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o budowie Spodka