Sejmik przekaże kilkanaście milionów na Europejskie Miasto Nauki. Minister Czarnek? "Raptem kilkaset tysięcy"

Organizacja EuroScience Open Forum oraz innych wydarzeń związanych z tytułem Europejskiego Miasta Nauki, którym Katowice będą w 2024 roku, wymaga sporego budżetu - Z tego co wiem, rektor Uniwersytetu Śląskiego był w MEiN i jakby to powiedzieć… wysokość dofinansowania go powaliła. Chodzi o raptem kilkaset tysięcy złotych - wskazał marszałek Jakub Chełstowski w Radiu Piekary.

UM Katowice
Katowice

W 2024 roku Katowice będą Europejskim Miastem Nauki. W związku z tym w mieście odbędzie się EuroScience Open Forum, czyli międzynarodowa konferencja, w której udział wezmą naukowcy, biznesmeni i politycy z różnych zakątków świata. Ponadto w planach jest 50 tematycznych tygodni, podczas których przedstawiciele siedmiu uczelni wyższych (Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Wychowania Fizycznego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego) będą wciągali mieszkańców do świata nauki.

- Chodzi nam o pewną zmianę przyzwyczajeń myślowych o roli instytucji naukowych w regionie. Kiedyś żartowaliśmy, że jak spojrzy się na mapę centrum Katowic i zaznaczy na niej obiekty akademickie, to nagle okazuje się, że jesteśmy miastem na wskroś akademickim, a mało kto zdaje sobie z tego sprawę (…) Musimy sobie uświadomić, że w gruncie rzeczy odpowiedzi na pytania o to, jakie Śląsk i Zagłębie mają być w przyszłości, są w tych budynkach. Musimy je znaleźć, aby stać się lokomotywą przemian, a nie jednym z wagonów - powiedział prof. Tomasz Pietrzykowski z Uniwersytetu Śląskiego w ŚLĄZAQ.
Sejmik Województwa Śląskiego

Może Cię zainteresować:

W sejmiku o "lex Tusk" debatowano dłużej niż o budżecie. I potrzebna była nawet... reasumpcja

Autor: Patryk Osadnik

20/06/2023

Ministerstwo ma dać... "raptem kilkaset tysięcy"

Organizacja EuroScience Open Forum oraz innych wydarzeń związanych z tytułem Europejskiego Miasta Nauki wymaga sporego budżetu. Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek zwrócił się do Sejmiku Województwa Śląskiego z wnoskiem o wsparcie w wysokości 15 milionów złotych. W poniedziałek, 19 czerwca, przyjęto uchwałę intencyjną w tej sprawie.

- To spore pieniądze, ale bardzo potrzebne. Mamy miesiąc lub półtora, żeby nadal pracować nad budżetem na 2024 roku i tam tych pieniędzy poszukać. 15 milionów? Nie wiem. Ale trzeba rozpatrywać kwotę od 10 do 15 milionów - powiedział marszałek Jakub Chełstowski w Radiu Piekary.

Marszałek zdradził, że rozmowy były prowadzone również z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

- Z tego co wiem, rektor Uniwersytetu Śląskiego był w MEiN i jakby to powiedzieć… wysokość dofinansowania go powaliła. Chodzi o raptem kilkaset tysięcy złotych - wskazał marszałek.

Z naszych informacji wynika, że mowa o 300 tys. złotych. Pytania w tej sprawie przesłaliśmy zarówno do MEiN, jak i Uniwersytetu Śląskiego.

"Na tej mapie jesteśmy nadal bardzo słabo widoczni"

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zmaga się z depopulacją. Jednym z problemów jest odpływ młodych ludzi, którzy często wybierają studia we Wrocławiu, Krakowie czy innych atrakcyjnych ośrodkach akademickich w Polsce.

- Nie ma co ukrywać, że na tej mapie jesteśmy nadal bardzo słabo widoczni. Nie mamy renty historycznej, jak w przypadku nieodległego Krakowa. Dopiero raczkujemy w kategoriach akademickich, więc szczególnie są nam potrzebne tego rodzaju okazje, aby informować o swojej obecności - podkreślił w rozmowie z cyklu ŚLĄZAQ prof. Tomasz Pietrzykowski.

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki i związana z nim rozpoznawalność ma być jednym z bodźców, które przyciągną studentów na Górny Śląsk.

- To także pewien model transformacji regionu. Mamy w województwie śląskim 115 tys. studentów. Przekonaliśmy Komisję Europejską, że sektor akademicki jest jednym z kierunków rozwoju i jego wsparcie jest dla nas kluczowe - powiedział Jakub Chełstowski w Radiu Piekary.
Farma wiatrowa Piotrków 01

Może Cię zainteresować:

W Pawłowicach w cieniu kopalni powstanie farma wiatrowa. Dzięki zmianom w ustawie wiatrakowej

Autor: Michał Wroński

20/06/2023

Katowice spodek mck ktw

Może Cię zainteresować:

Wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun o Katowicach jako Europejskim Mieście Nauki 2024. WIDEO

Autor: Katarzyna Pachelska

10/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon