Andrzej Dziuba, nowy senator ze Śląska chce ustawy dla innych metropolii w Polsce. „Tu potrzebna rewolucja”

Ustawa metropolitalna potrzebuje rewolucji. Najwyższy czas zmienić jej zapisy tak, by umożliwić metropoliom chociażby prowadzenie gospodarki odpadami. Tak, metropoliom, a nie wyłącznie Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. Andrzej Dziuba, świeżo upieczony senator, a wcześniej przez ponad 23 lata prezydent Tychów proponuje, by przygotowany u nas projekt nowelizacji ustawy metropolitalnej stał się punktem wyjścia dla ogólnokrajowych regulacji

Andrzej Dziuba / Facebook
Prezydent Tychów Andrzej Dziuba

23 lata i 100 dni – tyle czasu z prezydenckiego gabinetu kierował Tychami Andrzej Dziuba. W miniony czwartek (19 października) Komisarz Wyborczy w Katowicach oficjalnie stwierdził wygaśnięcie jego mandatu. To konsekwencja wyboru Andrzeja Dziuby na senatora.

Kiedy dziś pytamy byłego prezydenta Tychów o jego polityczną agendę w Senacie odpowiada krótko: samorząd, a zwłaszcza metropolia. Jak przypomina, poza już obowiązującą ustawą dla gmin Górnego Śląska i Zagłębia, kilka podobnych projektów (np. dla Łodzi i Pomorza) leży w parlamentarnej zamrażarce.

- Wszyscy na razie bazują na tym, co jest u nas, a my będąc wewnątrz wiemy, że tu potrzebna jest rewolucja. Jeżeli mamy ustawowo powołaną organizację, a nie możemy realizować podstawowych zadań dla naszych mieszkańców, czyli np. gospodarki odpadami, to zachodzi pytanie, po co taka organizacja? Po to tylko, żeby transport publiczny organizować? To jest dużo za mało jak na oczekiwania naszych mieszkańców – mówi Andrzej Dziuba, który był gościem kolejnej rozmowy z cyklu ŚLĄZAQ.

Jak tłumaczy punktem wyjścia do tej „rewolucji” powinny być projekty nowelizacji ustawy metropolitalnej opracowane przez zespół prof. Tomasza Pietrzykowskiego.

- Mamy gotowe projekty, więc spróbujmy przedyskutować je w środowisku zainteresowanych. I to nie tylko na Śląsku i w Zagłębiu. Wrzućmy te dwa projekty do do tych miast, które są przygotowane do utworzenia związku metropolitalnego – apelują Dziuba.

Innymi słowy, byłemu prezydentowi Tychów marzy się podwójna nowelizacja ustawy metropolitalnej – z jednej strony poprzez dopisanie do niej zapisów pozwalających wyjść metropolii poza samą tylko organizację transportu zbiorowego, z drugiej natomiast poprzez rozszerzenie zapisów ustawy na inne obszary metropolitalne w Polsce.

- Jeśli uda się załatwić lepszą ustawę metropolitalną, to nie tylko Tychy skorzystają, ale także wszystkie pozostałe metropolie – argumentuje.

Ważnym elementem politycznej agendy senatora stanowić mają również zabiegi o poprawę stanu samorządowych finansów, sponiewieranych ostatnimi laty przez zmiany podatkowe.

- Liczymy na to, że będzie pokazana ścieżka odbudowy finansów samorządowych. Zwłaszcza, że jest gotowy projekt ustawy o finansach publicznych przygotowany w zespole senatora Frankiewicza – mówi Andrzej Dziuba.
Katowice

Może Cię zainteresować:

Dwie wersje nowej ustawy metropolitanej. Wielkie Katowice, czy więcej zadań dla obecnej Metropolii?

Autor: Michał Wroński

13/06/2023

Andrzej Dziuba Zygmunt Frankiewicz

Może Cię zainteresować:

Oto nowi senatorowie z województwa śląskiego. Pięcioro debiutantów. Z 13 mandatów PiS zdobywa zaledwie dwa

Autor: Michał Wroński

16/10/2023

Andrzej Dziuba

Może Cię zainteresować:

Dziuba: „Tylko na podatkowych zmianach straciliśmy 90 mln zł. To jest systemowe niszczenie samorządów”

Autor: Michał Wroński

16/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon