Sensacja w Skoczowie, dogrywka w Cieszynie i Ustroniu. Podsumowanie wyborów na Śląsku Cieszyńskim

Sensacja w Skoczowie, dogrywka w Cieszynie i Ustroniu. W Czechowicach-Dziedzicach i Strumieniu bez niespodzianek. Wisła - wiadomo było jeszcze przed wyborami. Podsumowanie wyborów na Śląsku Cieszyńskim.

arc/śląskie travel
Wzgórze Zamkowei w Cieszynie

Dogrywka wyborcza w Cieszynie

I tura wyborów na urząd burmistrza Cieszyna zakończyła się wynikiem:

  • Gabriela Staszkiewicz (KWW Cieszyński Ruch Społeczny) - 44,62%
  • Joanna Wowrzeczka (KWW Siła) - 28,20%
  • Janusz Mendera (KWW Nowe Cieszy N) - 27,18%

W stolicy Śląska Cieszyńskiego czeka nas wyborcza dogrywka z udziałem aktualnej burmistrz Gabreli Staszkiewicz oraz radnej Joanny Wowrzeczki. W 2018 r. Staszkiewicz pokonała w drugiej turze rządzącego miastem Ryszarda Macurę. Teraz sama będzie musiała powalczyć o utrzymanie stanowiska.

Wybory do Rady Miasta wygrał Cieszyński Ruch Społeczny, zdobywając 10 mandatów. 6 mandatów wywalczył komitet ,,Siła", 4 PiS, a 1 ,,Nowe Cieszy N".

Pojedynek Staszkiewicz vs Wowrzeczka w II turze wyborów w Cieszynie
Pojedynek Staszkiewicz vs Wowrzeczka w II turze wyborów w Cieszynie

W Czechowicach-Dziedzicach Błachut niepokonany

W Czechowicach-Dziedzicach bez politycznej rewolucji. Marian Błachut (KW Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa) kolejny raz okazał się nie do pokonania. Rządzący od 2006 r. burmistrz wywalczył piątą kadencję, w pierwszej turze zdobywając 56,62%. Dariusz Czapiga (KWW Twój Samorząd) uzyskał 23,16%, a Justyna Rzepecka (PiS) 20,22%.

Błachut będzie również dysponował większością w Radzie Miasta. Komitet Nowej Inicjatywy uzyskał bowiem 11 z 21 mandatów. 6 przedstawicieli w Radzie będzie mieć KWW Rodzina-Prawo-Wspólnota, a 3 PiS. 1 mandat przypadł KWW Twój Samorząd.

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut wywalczył piątą kadencję
Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut wywalczył piątą kadencję

Żółta kartka dla Korcza w Ustroniu

Wynik I tury na urząd burmistrza Ustronia:

  • Paweł Sztefek (Ustroń Nasz Dom Nasze Miasto) - 43,26%
  • Przemysław Korcz (Projekt Ustroń) - 36,21%
  • Michał Brudny (Razem Tworzymy Zmianę Dla Ustroniaków) - 13,27%
  • Katarzyna Maziarczuk (Młodzi Dla Miasta Ustroń) - 7,26%

Takie wyniki oznaczają, że ubiegający się o reelekcję Przemysław Korcz będzie musiał się bardzo postarać, by wygrać II turę. Pierwszą turę przegrał z Pawłem Sztefkiem, różnicą ponad 400 głosów.

Niezależnie od wyniku II tury, większość w Radzie Miasta będzie miał komitet Pawła Sztefka - Ustroń Nasz Dom Nasze Miasto, który zdobył 8 z 15 miejsc. 5 radnych przypadło KWW Rozwijamy Ustroń, a 2 komitetowi aktualnego burmistrza Projekt Ustroń.

Paweł Sztefek vs Przemysław Korcz w II turze wyborów w Ustroniu
Paweł Sztefek vs Przemysław Korcz w II turze wyborów w Ustroniu

W Wiśle karty rozdane jeszcze przed wyborami

W Wiśle było wiadomo jeszcze przed wyborami, że niespodzianek nie będzie. Nie dość, że o urząd burmistrza ubiegał się jedynie pełniący tę funkcję od 10 lat Tomasz Bujok, to do Rady Miasta również było tylko po jednym kandydacie z każdym z 15-stu okręgów. W takim przypadku, wszyscy kandydaci KWW Wiślanie, z automatu uzyskali mandaty radnych. 14 z nich to radni poprzedniej kadencji.

83,84% głosujących mieszkańców Wisły zaznaczyło ,,tak" przy nazwisku Bujoka. W 2018 r. Bujok także nie miał konkurencji. Uzyskał wówczas poparcie na poziomie 92,36%.

Burmistrz Wisły Tomasz Bujok
Burmistrz Wisły Tomasz Bujok

Sensacja w Skoczowie. Mieszkańcy pożegnali dotychczasowego burmistrza

W Skoczowie mieszkańcy zdecydowanie opowiedzieli się za zmianą. Rządzący od 2014 r. Mirosław Sitko nie tylko przegrał, ale zajął dopiero trzecie miejsce, z wynikiem 24,58%. Wybory wygrał już w pierwszej turze dotychczasowy szef Rady Miasta Rajmund Dedio (Wspólnie dla Dobra Gminy Skoczów), który zdobył 50,28%. Marek Żagan (Z Sercem dla Gminy Skoczów) zajął drugie miejsce (25,13%).

Nowy burmistrz będzie miał także większość w Radzie Miasta. Komitet Wspólnie dla Dobra Gminy Skoczów zdobył 11 z 21 mandatów. Po 5 miejsc w nowej kadencji Rady zdobyły: Z Sercem dla Gminy Skoczów i komitet Mirosława Sitko.

Rajmund Dedio nowym burmistrzem Skoczowa
Rajmund Dedio nowym burmistrzem Skoczowa

W Strumieniu stabilnie od lat

W Strumieniu podobnie jak w Wiśle, nikt nie zdecydował się stanąć w szranki z dotychczasową burmistrz Anną Grygierek. Rządząca od 2006 r. Grygierek zdobyła 72,19% głosów na ,,tak".

Jej komitet obsadzi 11 z 15 miejsc w Radzie Miasta. 2 mandaty zdobył komitet stowarzyszenia ,,Bezpartyjni Samorządowcy". Po jednym mandacie zdobyły komitety Jarosława Midura i Razem dla Bąkowa.

Burmistrz Strumienia Anna Grygierek
Burmistrz Strumienia Anna Grygierek
Katarzyna stachowicz foto

Może Cię zainteresować:

Wojciech Saługa kandydatem KO na marszałka województwa śląskiego. Katarzyna Stachowicz, która zdobyła najlepszy wynik w wyborach do sejmiku, przejmie po nim mandat poselski?

Autor: Szymon Karpe

10/04/2024

Wybory

Może Cię zainteresować:

W Wilkowicach był tylko jeden kandydat na wójta. I przegrał...

Autor: Michał Wroński

09/04/2024

Katarzyna Stachowicz

Może Cię zainteresować:

Sejmik Śląski po wyborach. Już wiadomo, kto ma mandat. 20 miejsc dla KO, 18 dla PiS, 5 dla Trzeciej Drogi i 2 dla Lewicy

Autor: Katarzyna Pachelska

09/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon