Siemianowice Śląskie świętują 90-lecie istnienia. Do roku 2050 miasto straci 1/3 ludności

Nieznacznie, ale systematycznie rosnące dochody miasta, coraz większa liczba samochodów przypadających na głowę mieszkańca i… katastrofa demograficzna w perspektywie najbliższych kilku dekad – taki obrazek z okazji 90-lecia Siemianowic Śląskich przedstawił katowicki Urząd Statystyczny.

UM Siemianowice Śląskie
Siemianowice Śląskie

W przyszłym roku minie dokładnie 100 lat odkąd gminy Siemianowice i Huta Laura zostały ze sobą administracyjnie połączone. W roku 1932 r. nowy twór otrzymał prawa miejskie, choć w obecnych granicach administracyjnych Siemianowice Śląskie powstały dopiero w 1951 r., kiedy to włączono do nich samodzielne dotychczas gminy: Michałkowice, Bytków, Bańgów i Przełajkę. Na okoliczność 90-lecia przyznania Siemianowicom praw miejskich garść danych o tych, jak dziś wygląda to miasto i jak może wyglądać w perspektywie najbliższych dekad przedstawił Urząd Statystyczny w Katowicach.

Samochody osobowe na 1000 osób zarejestrowane w Siemianowicach Śl.
Samochody osobowe na 1000 osób zarejestrowane w Siemianowicach Śl. Mat. US Katowice

Wynika z nich, że od roku 2016 do 2021 systematycznie, choć niezbyt dynamicznie, rosły dochody i wydatki miasta. Podobnie rósł też odsetek dzieci w wieku do lat 3 korzystających ze żłobków i klubów dziecięcych. Rośnie również liczba zarejestrowanych samochodów względem liczby ludności – o ile w roku 2016 aut było niespełna 476 na każdych 1000 mieszkańców, to w roku 2020 na taką samą liczbę mieszkańców przypadało już 534. Samych mieszkańców zaś w roku roku 2020 Siemianowice Śląskie liczyły (według US) nieco ponad 66 tys. Rok później liczba ta spadła poniżej 66 tys. kontynuując w ten sposób wieloletni trend.

Od początku XXI wieku Siemianowicom Śląskim ubyło w sumie ponad 12 proc. mieszkańców (jeszcze w 2000 liczyło sobie niemal 75 tys. osób), a zdaniem statystyków to dopiero początek. Wedle przedstawionych prognoz do roku 2050 liczba mieszkańców ma spaść do 45 tysięcy, co oznacza, że w ciągu trzech dekad straci niemal 1/3 obecnego stanu ludności.

Prognoza ludności do 2050 r. dla Siemianowic Śląskich
Prognoza ludności do 2050 r. dla Siemianowic Śląskich. Mat. US Katowice


Z tą katastroficzną prognozą korespondują zresztą dane dotyczące przyrostu naturalnego i liczby zgonów na 1000 mieszkańców – ten pierwszy jest słabszy niż wynosi średnia dla województwa śląskiego (w obu zresztą przypadkach są to wartości ujemne), ten drugi zaś jest większy od średniej wojewódzkiej.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy