Snoop dogg sbb

Skąd Snoop Dogg wytrzasnął płytę SBB? Bo - uwaga, uwaga - pożyczył sobie jeden utwór Józefa Skrzeka

Snoop Dogg. Czy tego gościa trzeba w ogóle przedstawiać? No więc, Snoop Dogg, legenda rapu z zachodniego wybrzeża USA, słucha SBB. Albo słyszał, przynajmniej jedną płytę. Bo w jednym ze swoich utworów wykorzystał fragment skomponowany przez Józefa Skrzeka, legendy rocka z Michałkowic.

Tytułem uzupełnienia wstępu: nie, SBB też nie trzeba przedstawiać. U szczytu popularności pod koniec lat 70. kapela z Siemianowic należała do absolutnego topu rocka progresywnego w Europie. Genesis, Pink Floyd, Yes i SBB. To był pierwszy polski zespół zaproszony na festiwal Roskilde (rok 1978, na jednej scenie m.in. z Bobem Marleyem).

Grupa SBB w legendarnym składzie: Piotrowski, Skrzek, Anthimos.
Grupa SBB w legendarnym składzie: Piotrowski, Skrzek, Anthimos.

Jeden z zagranicznych krytyków, oczarowany występami śląskiej grupy w trakcie jednej z zachodnich tras koncertowych, określił ją „najlepszym rockowym trio od czasu Jimi Hendix Experience oraz Cream”. Hendrix, Clapton i Skrzek. Grubo? Grubo, ale posłuchajcie czegokolwiek, co SBB nagrali na przełomie lat 70. i 80. lub solowych projektów Józefa Skrzeka. Do dziś to są naprawdę rzeczy na najwyższym światowym poziomie.

Skrzek gra w horrorze

Snoop Dogg, znacie prawda? Legenda Zachodniego Wybrzeża, mistrz G-Funk, jeden z pierwszych amerykańskich raperów, którzy stali się globalnymi gwiazdami (swoją drogą: z liczbą 40 mln sprzedanych płyt na całym świecie). A jak to: „Snoop Dogg słucha SBB”? Tak to. Rok 1979: SBB wydaje album „Follow My Dream” – płytę inną niż poprzednie w dorobku grupy, przez wielu uważaną za najlepszą w jej dyskografii. Utwory są mniej rozbudowane, bardziej „piosenkowe”, a co za tym idzie – przebojowe, jak na standardy SBB, oczywiście. No i gdzie ten Snoop Dogg?

Plakat "Hood of Horror". A na nim Snoop Dogg.
Plakat "Hood of Horror". A na nim Snoop Dogg.

W 2006 roku raper firmował swoim nazwiskiem film „Snoop Dogg: Piekielne sąsiedztwo”. Horror klasy B, z dużą ilością krwi, fruwających bebechów i czarnego humoru. Dobry film? Nie. Można nawet rzec: bardzo zły, mimo roli nie tylko Snoopa, ale i znanego choćby z dzieł Tarantino Danny’ego Trejo. Płytę ze ścieżką dźwiękową z „Piekielnego sąsiedztwa” otwiera utwór „Welcome To The Hood Of Horrors”. A w nim znajomo brzmiący motyw klawiszowy, na którym zresztą cały kawałek jest oparty. Tak, to SBB.

Snoop Dogg wybrał nieźle: patent autorstwa Józefa Skrzeka pochodzi ze znakomitego „Walkin’ Around The Stormy Bay”, pierwszego na „Welcome”. Brzmienie jest surowe i posępne, raperowi z Kalifornii mogło skojarzyć się z atmosferą horroru, cóż - nawet slapstickowego. Zresztą, możecie sami porównać:

Dla SBB to nic nowego

Co to wszystko znaczy? Czy amerykański gwiazdor ukradł kompozycję Józefowi Skrzekowi? Zapewne nie, nie do końca. Po pierwsze, sampling, czyli wykorzystywanie i przetwarzanie fragmentów cudzych utworów to rzecz w hip hopie powszechna od jego zarania. 30 lat temu cała fala rapu made in West Coast, USA czerpała chochlami z dorobku amerykańskiego funku. Snoop Dogg? Też, a może przede wszystkim (posłuchajcie np. go równolegle z Georgem Clintonem). Po drugie, sprawa samplingu została (w miarę) uregulowana prawnie, więc wytwórnia Snoop Dogga musiała dojść do porozumienia z wytwórnią SBB. Najprawdopodobniej.

Dla niedowiarków: "pożyczkę" Snoopa od Skrzeka potwierdza portal WhoSampled.com, który odnotowuje wszystkie, nawet zupełnie egzotyczne akty wykorzystywania utworów jednego artysty przez innego. Na marginesie: dla SBB to nie pierwszyzna - w przeszłości kompozycje śląskiej supergrupy samplowali w swoich kawałkach inne światowe gwiazdy hip hopu: Madlib, DJ Krush czy DJ Shadow. A także cała plejada rodzimych twórców: Molesta Ewenement, Slums Attack, Zipera, Paktofonika czy Pezet.

Pozostaje jeszcze kwestia, skąd Snoop Dogg wytrzasnął płytę Józefa Skrzeka. Spokojnie, czekamy na odpowiedź amerykańskiego rapera.

Oddział Zamknięty

Może Cię zainteresować:

Szpilman i Oddział Zamknięty. Gandzia i Andzia i 41. rocznica skandalu. "Na wszelki wypadek zrobiłem 17 kopii"

Autor: Marcin Zasada

22/02/2024

Michael jackson black or white

Może Cię zainteresować:

Michael Jackson kręci "Black or White". Lech Majewski: "Była zamknięta autostrada i... szympans w przyczepie"

Autor: Marcin Zasada

26/11/2023

David Bowie

Może Cię zainteresować:

50 lat temu David Bowie kupił sobie płytę zespołu Śląsk. To z tej płyty pożyczył potem słynną piosenkę

Autor: Marcin Zasada

03/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon