Skręciliśmy w stronę kabaretu – Henryk Mercik o Śląskiej Partii Regionalnej

Co się dzieje w Śląskiej Partii Regionalnej? Tego nie wie chyba sam jej przewodniczący, o ile nadal nim jest. - Skręciliśmy w stronę kabaretu. Trzeba się poważnie zastanowić co z tym robić dalej – mówi Henryk Mercik.

Śląska Partia Regionalna

We wtorek, 18 października 2022 r., rada polityczna Śląskiej Partii Regionalnej odwołała jej przewodniczącego Henryk Mercika – tak twierdzi wiceprzewodniczący partii, Ryszard Ucher. Tłumaczy, że powodem było opóźnienie działań ŚPR i podejmowanie decyzji, które nie były konsultowane z radą polityczną, a czarę goryczy przelało poparcie posła PiS w wyborach prezydenckich w Rudzie Śląskiej.

Henryk Mercik vs. Ilona Kanclerz

Jednak Henryk Mercik zaznacza, że nikt nikogo nie odwołał, bo nie było żadnego posiedzenia rady politycznej partii, a tylko rada może takich czynności dokonać. Nieoficjalnie wiadomo, że za tymi działaniami stoi Ilona Kanclerz, obecnie sekretarz ŚPR i była kandydatka partii na prezydenta Katowic.

- Zawiązali sobie taki towarzyski klub i spotkali się w knajpie. Podobno Ilona Kanclerz została na tym „posiedzeniu” wybrana królową kuli ziemskiej – żartował w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

Henryk Mercik tłumaczy, że zgodnie ze statutem ŚPR tylko przewodniczący partii może takie posiedzenie zwołać i powinni być zaproszeni wszyscy członkowie rady. I dodaje, że takie posiedzenie jest zwołane na najbliższy wtorek, 24 października 2022 r.

- Skręciliśmy w stronę kabaretu. Trzeba się poważnie zastanowić co z tym robić dalej. Nie może tak to funkcjonować, że ktoś nie czyta statutu i postanawia się w operetkowy sposób pozbyć oponenta, bo sam zamierza być szefem – podkreślił Mercik.

Henryk Mercik zrezygnuje z przewodniczenia ŚPR?

Przewodniczący ŚPR zaznacza, że nie trzyma się żadnego stołka, jednak – jak dodał – decyzja o odejściu czy odwołanie muszą się odbyć w granicach obowiązującego prawa i statutu partii. Pytany czy we wtorek zrezygnuje z przewodniczenia partii odparł, że „jest kilka możliwych scenariuszy”.

- Jeżeli taka jest wola większości rady politycznej, żeby zmienić partię w kabaret, to nie będę im w tym przeszkadzał. Tak jak już stwierdził wcześniej Jerzy Gorzelik. Nie ma sensu hamować czyjejś kariery kabaretowej. My na pewno odnajdziemy się gdzie indziej – mówił.

Co dalej ze Śląską Partią Regionalną, która według jej przewodniczącego zmieniła się w kabaret? Henryk Mercik stwierdził, że gdy odejdą wszyscy poważni ludzie, to nie trzeba się będzie martwić co z tego „kabaretu” wyniknie. A najbliższe wybory samorządowe? Sam Mercik nie wyklucza startu, ale nie wiadomo pod jakim szyldem. - Liczę, że wystartuje poważna firma z poważnymi ludźmi. Może czas rozejrzeć się za jakąś nową formułą – stwierdził.

Henryk Mercik

Może Cię zainteresować:

Przewodniczący Śląskiej Partii Regionalnej odwołany? Henryk Mercik: "W ŚPR zawiązała się grupa kabaretowa"

Autor: Patryk Osadnik

19/10/2022

Henryk Mercik

Może Cię zainteresować:

Henryk Mercik został Miejskim Konserwatorem Zabytków w Rybniku. Ma tam utworzyć park kulturowy

Autor: Maciej Poloczek

07/09/2022

Jerzy Gorzelik

Może Cię zainteresować:

Jerzy Gorzelik odchodzi ze Śląskiej Partii Regionalnej. "Trwanie w niej byłoby dla mnie niezręczne"

Autor: Arkadiusz Nauka

19/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jerzy Gorzelik

Koniec ŚPR, do gry wraca RAŚ, ale... odmieniony RAŚ

Kevin sam w domu

Kabaretowy finał. Śląska Partia Regionalna przestaje istnieć

Śląska Partia Regionalna

Polityka regionalna na Śląsku doczekała się parodii

Ruda Śląska debata kandydatów na prezydenta

Mercik o Wesołym: Poparłem człowieka, a nie partię

Konferencja Marka Wesolego

Czas zejść ze sceny. Młodzi regionaliści wzywają weteranów

Slaska partia regionalna

Prawdopodobnie to koniec Śląskiej Partii Regionalnej

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził kopalnię Guido

Premier opiekunem PiS na Śląsku. "Koniec epoki kniaziów"