Skręciliśmy w stronę kabaretu – Henryk Mercik o Śląskiej Partii Regionalnej

Co się dzieje w Śląskiej Partii Regionalnej? Tego nie wie chyba sam jej przewodniczący, o ile nadal nim jest. - Skręciliśmy w stronę kabaretu. Trzeba się poważnie zastanowić co z tym robić dalej – mówi Henryk Mercik.

Śląska Partia Regionalna

We wtorek, 18 października 2022 r., rada polityczna Śląskiej Partii Regionalnej odwołała jej przewodniczącego Henryk Mercika – tak twierdzi wiceprzewodniczący partii, Ryszard Ucher. Tłumaczy, że powodem było opóźnienie działań ŚPR i podejmowanie decyzji, które nie były konsultowane z radą polityczną, a czarę goryczy przelało poparcie posła PiS w wyborach prezydenckich w Rudzie Śląskiej.

Henryk Mercik vs. Ilona Kanclerz

Jednak Henryk Mercik zaznacza, że nikt nikogo nie odwołał, bo nie było żadnego posiedzenia rady politycznej partii, a tylko rada może takich czynności dokonać. Nieoficjalnie wiadomo, że za tymi działaniami stoi Ilona Kanclerz, obecnie sekretarz ŚPR i była kandydatka partii na prezydenta Katowic.

- Zawiązali sobie taki towarzyski klub i spotkali się w knajpie. Podobno Ilona Kanclerz została na tym „posiedzeniu” wybrana królową kuli ziemskiej – żartował w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

Henryk Mercik tłumaczy, że zgodnie ze statutem ŚPR tylko przewodniczący partii może takie posiedzenie zwołać i powinni być zaproszeni wszyscy członkowie rady. I dodaje, że takie posiedzenie jest zwołane na najbliższy wtorek, 24 października 2022 r.

- Skręciliśmy w stronę kabaretu. Trzeba się poważnie zastanowić co z tym robić dalej. Nie może tak to funkcjonować, że ktoś nie czyta statutu i postanawia się w operetkowy sposób pozbyć oponenta, bo sam zamierza być szefem – podkreślił Mercik.

Henryk Mercik zrezygnuje z przewodniczenia ŚPR?

Przewodniczący ŚPR zaznacza, że nie trzyma się żadnego stołka, jednak – jak dodał – decyzja o odejściu czy odwołanie muszą się odbyć w granicach obowiązującego prawa i statutu partii. Pytany czy we wtorek zrezygnuje z przewodniczenia partii odparł, że „jest kilka możliwych scenariuszy”.

- Jeżeli taka jest wola większości rady politycznej, żeby zmienić partię w kabaret, to nie będę im w tym przeszkadzał. Tak jak już stwierdził wcześniej Jerzy Gorzelik. Nie ma sensu hamować czyjejś kariery kabaretowej. My na pewno odnajdziemy się gdzie indziej – mówił.

Co dalej ze Śląską Partią Regionalną, która według jej przewodniczącego zmieniła się w kabaret? Henryk Mercik stwierdził, że gdy odejdą wszyscy poważni ludzie, to nie trzeba się będzie martwić co z tego „kabaretu” wyniknie. A najbliższe wybory samorządowe? Sam Mercik nie wyklucza startu, ale nie wiadomo pod jakim szyldem. - Liczę, że wystartuje poważna firma z poważnymi ludźmi. Może czas rozejrzeć się za jakąś nową formułą – stwierdził.

Henryk Mercik

Może Cię zainteresować:

Przewodniczący Śląskiej Partii Regionalnej odwołany? Henryk Mercik: "W ŚPR zawiązała się grupa kabaretowa"

Autor: Patryk Osadnik

19/10/2022

Henryk Mercik

Może Cię zainteresować:

Henryk Mercik został Miejskim Konserwatorem Zabytków w Rybniku. Ma tam utworzyć park kulturowy

Autor: Maciej Poloczek

07/09/2022

Jerzy Gorzelik

Może Cię zainteresować:

Jerzy Gorzelik odchodzi ze Śląskiej Partii Regionalnej. "Trwanie w niej byłoby dla mnie niezręczne"

Autor: Arkadiusz Nauka

19/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ilona Kanclerz

A co ty robiłeś, gdy reanimowano Śląską Partię Regionalną?

Ilona Kanclerz

"Nowa... jakość". A ilu członków zostało w Śląskiej Partii?

Wojciech Saługa

Wojciech Saługa: PiS nie odda władzy w sposób demokratyczny

Michał Woś

Za całe zło w górnictwie odpowiada Tusk i „pan Morawiecki”

Sejmik Województwa Śląskiego

Osobna lista „Tak! Dla Polski” w wyborach samorządowych?

Jerzy Gorzelik

Koniec ŚPR, do gry wraca RAŚ, ale... odmieniony RAŚ

Kevin sam w domu

Kabaretowy finał. Śląska Partia Regionalna przestaje istnieć