Śląskie liczy na miliony z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Możesz zabrać głos w sprawie odchodzenia od węgla

Za sprawą Funduszu Sprawiedliwej Transformacji pula środków unijnych dla województwa śląskiego w nowej perspektywie osiągnie rekordowe 5 miliardów euro. To duża szansa dla regionu, która jednak będzie wymagała wielu wyrzeczeń. W najbliższych dniach mieszkańcy województwa będą mogli wyrazić swoje opinie i obawy w związku z planami przestawienia śląskiego przemysłu z węgla na zieloną energię.

UMWŚ
Zespol regionalny ds sprawiedliwej transformacji

Śląskie jest jednym z czterech województw, które otrzymają unijne pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Negocjacje z Komisją Europejską w tej sprawie trwały kilkanaście miesięcy. Ostatecznie zadecydowano, że nasz region otrzyma również środki, które pierwotnie chciano przeznaczyć dla województwa lubelskiego, dzięki czemu łączna kwota naszego programu regionalnego osiągnie 5 mld 41 mln euro.

Pieniądze z FST mają zacząć płynąć do śląskiego od 2023 roku. Nim to nastąpi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wraz z władzami województw pracują wspólnie nad Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji. W ostatnich dniach w urzędzie marszałkowskim odbyło się kolejne spotkanie zespołu regionalnego ds. sprawiedliwej transformacji, podczas którego dyskutowano nad proponowanymi rozwiązaniami.

Osobliwie rozwiązano przypadek Małopolski uznając, że co prawda region ten nie spełnia przesłanek do objęcia go własnym terytorialnym planem sprawiedliwej transformacji, ale pozostaje w tzw. „cieniu oddziaływania” województwa śląskiego i stąd jakieś pieniądze na łagodzenie skutków transformacji mu się należą. W praktyce chodzi o pomoc dla zachodnich powiatów Małopolski, gdzie sporo osób zawodowo związanych jest z kopalniami w Jaworznie czy Bieruniu. Rozwiązanie z Małopolską budzi jednak obawy urzędników marszałka: że prace nad dokumentem się przeciągną i rozpoczęcie projektów związanych ze sprawiedliwą transformacją się opóźni. W tej sprawie marszałek interweniował w Komisji Europejskiej, sugerując, by zmiany z tym związane były możliwie niewielkie i nie wywracały dotychczasowych zapisów.

Za tydzień mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli wziąć udział w Obywatelskim Wysłuchaniu Publicznym organizowanym przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych w partnerstwie z urzędem marszałkowskim oraz Fundacją Rzecz Społeczna. Spotkanie realizowane będzie w trybie online 23 czerwca od 10:00 do 15:00.

W trakcie wysłuchania będzie można wyrazić swoje opinie, obawy i pomysły na temat przyszłości województwa śląskiego w obliczu transformacji energetycznej, społecznej i gospodarczej. Motywem przewodnim będzie wizja rozwoju regionu do 2030 roku podczas odchodzenia od węgla. W wysłuchaniu wezmą udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, którzy będą odpowiadać na różne pytania i wątpliwości zgłaszane przez mieszkańców.

Aby wziąć udział w wysłuchaniu publicznym należy zgłosić się poprzez internetowy formularz w terminie do 21 czerwca do 10:00. Zgłoszenia dotyczą zarówno chętnych do zabrania głosu, jak i obserwatorów.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon