Historyczny Ślązag: Śląsk - oaza zieleni II Rzeczpospolitej. Jakie same kopalnie?

Śląsk to same kopalnie? To wyobrażenie na temat Górnego Śląska, szczególnie w przemysłowym XX wieku, jest nie tylko stereotypowe, ale i fałszywe. A istniejące w latach 1922-1939 województwo śląskie znajdowało się w ścisłej czołówce najbardziej zalesionych województw w kraju.

Województwo śląskie obfitowało w lasy. Zawdzięczało to zalesionemu Beskidowi Śląskiemu, imponującym Lasom Pszczyńskim oraz podobnie rozległymi obszarami leśnymi w swojej północnej części, w rejonie Lublińca, Tworoga czy Brynka. Województwo śląskie było najmniejszym z województw II Rzeczypospolitej, kilkakrotnie mniejszym od najmniejszego z pozostałych. Ale właśnie dlatego jego masywy leśne, mimo iż o mniejszym obszarze niż np. górskie puszcze karpackie województwa stanisławowskiego, procentowo zajmowały większą część jego powierzchni województwa, niż w przypadku niemal wszystkich innych województw.

Tereny leśne to niemal jedna trzecia województwa śląskiego! A to nie wszystko - pola i łąki zajmowały kolejne kilkadziesiąt jego procent. Na miasta i przemysł przypadało procent ledwo kilkanaście.

"Śląsk - same kopalnie" to mit. Śląskie było zielone do tego stopnia, że śmiało można określić je zieloną oazą II Rzeczpospolitej!

Promenada nad Rawą tak wyglądała

Może Cię zainteresować:

Wcale nie same kopalnie, czyli zapomniana zielona perła w polskiej koronie. Śląskie w czołówce najbardziej zalesionych województw II RP. To nie żart

Autor: Tomasz Borówka

18/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Życie mieszkańców Katowic w latach 1947 1950

Unikatowe zdjęcia Katowic z lat 1947-1950. Zobaczcie

Rekonstrukcja grodu w Lubomi

Profesor Józef Kostrzewski i wojna archeologów o Śląsk

Część terytorium obecnej Rudy Śląskiej w okresie międzywojennym

Ruda Śląska - wielki patchwork. Miasto pozszywane

Aleja Bielska Tychy

Tak zmieniły się Tychy. Śladem fotografii Zygmunta Kubskiego

Dentim Clinic Katowice czaszka 7

"Wampiry" z Gliwic nie miały wielkich kłów

Katowice na przełomie lat 70. i 80. XX wieku

Katowice lat 70. na kolorowych zdjęciach

Tramwaj na ul. Kościuszki w Katowicach w roku 1937

Tak budowano ostatni w Katowicach tramwaj na południe