Historyczny Ślązag: Śląsk - oaza zieleni II Rzeczpospolitej. Jakie same kopalnie?

Śląsk to same kopalnie? To wyobrażenie na temat Górnego Śląska, szczególnie w przemysłowym XX wieku, jest nie tylko stereotypowe, ale i fałszywe. A istniejące w latach 1922-1939 województwo śląskie znajdowało się w ścisłej czołówce najbardziej zalesionych województw w kraju.

Województwo śląskie obfitowało w lasy. Zawdzięczało to zalesionemu Beskidowi Śląskiemu, imponującym Lasom Pszczyńskim oraz podobnie rozległymi obszarami leśnymi w swojej północnej części, w rejonie Lublińca, Tworoga czy Brynka. Województwo śląskie było najmniejszym z województw II Rzeczypospolitej, kilkakrotnie mniejszym od najmniejszego z pozostałych. Ale właśnie dlatego jego masywy leśne, mimo iż o mniejszym obszarze niż np. górskie puszcze karpackie województwa stanisławowskiego, procentowo zajmowały większą część jego powierzchni województwa, niż w przypadku niemal wszystkich innych województw.

Tereny leśne to niemal jedna trzecia województwa śląskiego! A to nie wszystko - pola i łąki zajmowały kolejne kilkadziesiąt jego procent. Na miasta i przemysł przypadało procent ledwo kilkanaście.

"Śląsk - same kopalnie" to mit. Śląskie było zielone do tego stopnia, że śmiało można określić je zieloną oazą II Rzeczpospolitej!

Promenada nad Rawą tak wyglądała

Może Cię zainteresować:

Wcale nie same kopalnie. To nie żart: Śląskie w czołówce najbardziej zalesionych województw II RP

Autor: Tomasz Borówka

22/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon