Śląska Wenecja po potężnej ulewie. Dzielnica Piekar Śląskich zamieniła się w rwącą rzekę [ZDJĘCIA]

Nad województwem śląskim przeszła kolejna gwałtowna ulewa. Pomimo prognozy pogody Damiana Dąbrowskiego społeczeństwo nie spodziewało się tak obfitych opadów. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w: pow. gliwickim, będzińskim, zawierciańskim oraz Piekarach Śląskich.

- Do godziny 6, w piątek, 10 czerwca straż pożarna w woj. śląskim odnotowała 620 zdarzeń w związku z burzami i odpadami deszczu. Najwięcej interwencji strażacy prowadzili w pow. gliwickim, będzińskim, zawierciańskim i Piekarach Śląskich - tłumaczy mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzeczniczka prasowa Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Tylko w samych Gliwicach strażacy interweniowali ponad 100 razy. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło miasta Gliwice, Knurowa oraz gminy Gierałtowice. Nieciekawa sytuacja była również w Piekarach Śląskich, gdzie w Kozłowej Górze większość posesji i piwnic znalazła się pod wodą. Strażacy otrzymali 72 zgłoszenia. Na piekarskich grupach pojawiały się nagrania, w których ulice zamieniały się w rwące potoki. W powiecie będzińskim strażacy interweniowali 84 razy. Najwięcej szkód odnotowano w Bojkowicach.

Oprócz miejsc, gdzie najczęściej dochodziło do podtopień strażacy w całym województwie usuwali szkody do późnych godzin nocnych. W Bobrownikach doszło do uszkodzenia poszycia dachowego na 60m2 budynku mieszkalnego, a przykładowo w pow. kłobuckim kule gradu miały wielkość piłek do ping-ponga. W wielu miejscach doszło także do podtopień dróg. Nieprzejezdny był odcinek pod wiaduktem w Chebziu, a przy ul. Frenzla w Bytomiu policja wyznaczyła objazdy. W Zawierciu została zalana ul. Wojska Polskiego na trasie DK 78, uniemożliwiając kierowcom przejazd tym odcinkiem.

Cisza przed Burzą

Piekarski fotograf, który woli pozostać anonimowy za pomocą dronu uwiecznił nadchodzący front w stronę Piekar. Czarne chmury zapowiadały nadchodzący atmosferyczny armagedon.

Potężna ulewa nad Piekarami
Piekary Śląskie z lotu ptaka - Gryfny Fliger

Przed intensywnymi opadami i gwałtownymi burzami ostrzegał także Damian Dąbrowski - meteorolog ze Świętochłowic. - Na terenie całego woj. śląskiego istnieje dość wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia burz, w trakcie których możliwe są intensywne opady deszczu do 20-30 mm, punktowo niewykluczone opady nawalne powyżej 30 mm, czyli powyżej 30 litrów/m2 - ostrzegał.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zalane jezdnie w Sosnowcu

320 interwencji w woj. śląskim w związku z ulewami

Kolizja na A4 i A1

A1 i A4 w deszczu. Kolizja za kolizją

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców