Śląski architekt Maciej Franta wśród najlepszych młodych architektów w Europie. To on zaprojektował Villę Reden w Chorzowie

Maciej Franta, śląski architekt, znalazł na liście „Europe 40 Under 40”, czyli czterdziestu najbardziej obiecujących architektów w Europie przed czterdziestym rokiem życia. Jest jedynym architektem z Polski na tej liście.

Maciej Franta pochodzi z rodziny znanych architektów. Jego dziadek, Aleksander Franta, zaprojektował m.in. osiedle Tysiąclecia w Katowicach. W 2010 roku założył pracownię Franta Group, która zajmuje się m..in. projektowaniem osiedli mieszkaniowych, budynków usługowych i użyteczności publicznej.

Jego najbardziej znanym projektem jest chorzowska Villa Reden. W minionym roku ten czarny apartamentowiec wygrał prawie wszystko, co było do wygrania w konkursach architektonicznych na całym świecie.

Maciej Franta na liście „Europe 40 Under 40”

Teraz doceniono także samego architekta. Maciej Franta znalazł się na liście „Europe 40 Under 40” w latach 2021-2022, czyli 40 najbardziej obiecujących postaci architektury i designu w Europie przed 40 rokiem życia. Ranking przygotowało European Center for Architecture Art Design and Urban Studies.

- To dla nas wspaniałe wyróżnienie tym bardziej, że w tym roku przyznano je tylko jednej osobie z Polski - komentuje Franta Group w mediach społecznościowych.

Poza Villą Reden z Chorzowie pracownia Franta Group zaprojektowała m.in. Hotel Opera w Tarnowskich Górach, pawilon szpitalny w Chorzowie, osiedle mieszkaniowe na al. Bielskiej w Tychach czy trwającą przebudowę na mieszkania budynku biurowego przy chorzowskim rynku.

Osiedle Tysiaclecia, Katowice

Może Cię zainteresować:

Osiedle Tysiąclecia. Symbol niezależności w czasach PRL. „Zaprojektowane i zbudowane na przekór czasom”

Autor: Grzegorz Lisiecki

30/07/2023

Maciej Franta przed Villą Reden

Może Cię zainteresować:

O najbardziej nagradzanym budynku ostatniego roku i współczesnej architekturze – rozmowa z Maciejem Frantą

Autor: Maciej Poloczek

09/11/2021

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon