Województwo śląskie będzie miało dwóch nowych posłów. Zmiany szykują się także w Sejmiku

Urszula Koszutska i Maciej Tomczykiewicz mają wolną drogę do Sejmu. Z kolei nowym radnym sejmiku województwa śląskiego może zostać Marek Kopel. Takie są „skutki uboczne” niedzielnych (9 czerwca) wyborów do Parlamentu Europejskiego.

M. Wroński
Sejmik wojewodztwa slaskiego

Wybory do Parlamentu Europejskiego uruchomiły efekt domina na szczeblu Sejmu i Sejmiku Wojewódzkiego. Z ław poselskich do Strasburga przenoszą się: Borys Budka i Mirosława Nykiel (oboje KO).

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w woj. śląskim: Budka deklasuje rywali. Konieczny i Sośnierz bez mandatów. Znamy wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim

Na zwolnione przez Budkę miejsca w Sejmie RP może wejść Urszula Koszutska, która w październikowych wyborach parlamentarnych w okręgu wyborczym 31 (Chorzów, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy oraz powiat bieruńsko-lędziński) miała szósty wynik na liście KO, będący zarazem pierwszym „niebiorącym” mandatu. W obecnej sytuacji Koszutska jest więc pierwsza do przejęcia sejmowego stołka do byłym już Ministrze Aktywów Państwowych.

Z kolei na miejsce po Mirosławie Nykiel do Sejmu może wejść Maciej Tomczykiewicz, który w październiku zajął pierwsze niebiorące miejsce w okręgu wyborczym nr 27 (Bielsko-Biała oraz powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński i żywiecki).

Jako że Urszula Koszutska jest obecnie radną Sejmiku Województwa Śląskiego, więc na jej miejsce do sejmikowych ław wejdzie następna osoba z listy KO w okręgu wyborczym nr 5 (Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze). Pierwszym w kolejce, pod względem liczby zdobytych w kwietniowych wyborach głosów, jest Marek Kopel, wieloletni prezydent, a później radny Chorzowa, który w poprzedniej kadencji zasiadał w Sejmiku Województwa Śląskiego.

Borys budka

Może Cię zainteresować:

Budka deklasuje rywali. Konieczny i Sośnierz bez mandatów. Znamy wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim

Autor: Szymon Karpe

10/06/2024

Tobiszowski drzwi

Może Cię zainteresować:

Przemowa po śląsku i kopniak w stylu Bruce’a Lee. Co zapamiętamy z tej kadencji europarlamentu?

Autor: Michał Wroński

07/06/2024

Jan Olbrycht

Może Cię zainteresować:

"Trzeba wiedzieć, kiedy odejść". Jan Olbrycht wie i odchodzi. Po 4 kadencjach w europarlamencie

Autor: Marcin Zasada

29/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon