„Śląskie. Bez barier”, czyli turystka dla osób niepełnosprawnych. Milion złotych na poprawę dostępności miejsc turystycznych

W Bielsku-Białej na Zamku Książąt Sułkowskich odbyła się uroczystość wręczenia czeków na pokrycie projektów związanych z turystyką dla osób niepełnosprawnych, czyli „Śląskie. Bez barier". W wydarzeniu uczestniczyli m.in. marszałek - Jakub Chełstowski oraz minister funduszy i polityki regionalnej - Grzegorz Puda.

W piątek, 24 czerwca odbyło się wręczenie czeków w ramach projektu „Śląskie. Bez barier". Uroczystość połączona była z otwarciem biura pełnomocnika marszałka Województwa Śląskiego w Subregionie Południowym.

- Przełamujemy stereotypy i likwidujemy bariery, także te mentalne. Chcemy pokazać, że wszelkie formy rekreacji mogą być dostępne dla wszystkich, także dla osób borykających się z niepełnosprawnościami. Ważne, by mogły cieszyć się z życia i jego uroków, pokonywać granice, które zdają się ograniczać im normalne funkcjonowanie. Możemy to zrobić wspólnie – podkreślił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Pełnomocnikiem ds. Subregionu Południowego mianowana została Aneta Legierska. Jak podkreślała podczas przemowy do uruchomienia biura doszło w dobrym okresie. Dzięki jego lokalizacji - w Podbeskidziu, współpraca z osobami niepełnosprawnymi będzie łatwiejsza do realizacji.

- Nasza część regionu przykuwa atrakcjami turystycznymi, ale by myśleć o tym, aby mogły o ich uroku przekonać się osoby z niepełnosprawnościami, trzeba wpierw im to umożliwić choćby poprzez odpowiednie przygotowanie szlaków turystycznych. A do tego potrzebne są środki, które dzięki temu programowi można spożytkować na tak istotny cel – uzasadniła Legierska.

Milion złotych z budżetu państwa

Z budżetu województwa na poprawę dostępności miejsc przeznaczonych do zwiedzania z myślą o osobach z niepełnosprawnościami wygospodarowano milion złotych. Łącznie 7 projektów otrzymało dofinansowanie. Były to:

 1. Stowarzyszenie Region Beskidy - Beskidy bez barier,
 2. Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego - Lato bez barier w Krainie Górnej Odry,
 3. Związek Gmin Jurajskich - Jura bez barier,
 4. Fundacja Wspierania Inicjatyw Społecznych "Pogranicze Bez Barier" -
  Dostępne obiekty
  turystyczne,
 5. Dąbrowskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych
  "Otwarte serca" - Przełamać bariery, przekroczyć granice,
 6. PTTK Oddział Mysłowice - XI Śląski Rajd Turystyczny bez barier,
 7. Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej Śląskie - Turystyka bez
  barier.

Najwyższą kwotę dofinansowania otrzymał projekt Beskidy bez barier, na który przeznaczono 106 tys. 680 zł. Program będzie polegał na aktywizacji osób z niepełnosprawnościami poprzez aktywny udział w wydarzeniach i wycieczkach krajoznawczych na terenie Beskidów. W jego ramach zwiększona zostanie dostępność kolejki gondolowej „Szyndzielnia” dla osób z ograniczeniami ruchowym oraz zorganizowane zostaną warsztaty dla pracowników z branży turystycznej w zakresie poprawy obsługi osób z niepełnosprawnościami.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon