Śląskie Centrum Wolności i Solidarności: nowoczesna multimedialna wystawa w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2022

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności powstało dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń na Kopalni "Wujek" w Katowicach, gdzie 16 grudnia 1981 ofiarą kul zomowców padło 9 spośród strajkujących po wprowadzeniu stanu wojennego górników. Otwarta w 2022 r. multimedialna wystawa nie tylko opowiada o tej tragedii, lecz prezentuje ja na tle historii PRL i powstania NSZZ "Solidarność". Zarazem promuje wartości uniwersalne zawarte w nazwie placówki: wolność i solidarność.

Rok 2022 był przełomowy w działaniu Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Był to pierwszy rok funkcjonowania w jego gmachu nowoczesnej, multimedialnej wystawy.

Ekspozycja stała ŚCWiS pierwotnie zajmowała ok. 140 mkw. na jednym piętrze i miała formę "izby pamięci". Dziś zajmuje 1100 mkw. na trzech kondygnacjach. W 2021 roku otwarto nową wystawę stałą, która - w nowoczesnej, multimedialnej formie - opowiada o ponurej rzeczywistości życia w PRL, opozycji antykomunistycznej, strajkach 1980 r. i powstaniu "Solidarności”, o stanie wojennym i jego ofiarach, o strajku i pacyfikacji KWK "Wujek" 16 grudnia 1981 i dziewięciu górnikach, zastrzelonych wtedy przez ZOMO.

Wystawa o "Wujku" i "Solidarności" jest już znana w świecie

Wystawa ta ma szansę na zwycięstwo w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2022, organizowanym przez Muzeum Historii Polski. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności to jedyna instytucja z województwa śląskiego, jakie znalazło się w wąskim gronie laureatów I etapu plebiscytu. ŚCWiS walczy o głosy internautów w kategorii "Wystawa". Znana i uznana śląska placówka znalazła się wśród 15 wybranych przez jury instytucji, które zostały laureatami I etapu plebiscytu w trzech kategoriach: Edukacja, Wydarzenie, Wystawa. W każdej z nich o głosy internautów walczy teraz 5 placówek.

Głosować można tutaj: whr.muzhp.pl/#vote. Niezależnie od wyniku głosowania, sam już awans jest dla ŚCWiS wyróżnieniem. A do tego w żadnym razie nie przypadkiem!

Świadczy o tym chociażby najnowszy ranking brytyjskiej gazety "The Guardian". Jej czytelnicy wybrali 10 najciekawszych atrakcji wartych zobaczenia w Polsce. Kryteriami, którymi się sugerowali były spektakularna architektura, sztuka i dzika przyroda. W rankingu tym znalazło się Śląskie Centrum Wolności i Solidarności! Obok takich ikon Polski, jak np. Tatry, Karkonosze, Puszcza Białowieska czy witraże Mehoffera i Wyspiańskiego w Krakowie i Toruń jako miasto piernika i astronomii.

- To doskonałe nowoczesne muzeum, które przedstawia postępy Solidarności i Polski, która ewoluowała, by stać się wolnym krajem, niezależnym od kajdan rosyjskiego komunizmu. Uznałem to za fascynujące, pouczające, historyczne i poruszające w równym stopniu i byłem pod wrażeniem poziomu interaktywności - tak dzielił się wrażeniami ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności jeden z czytelników "Guardiana".

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności rozrasta się

I nie ma się co dziwić. Wystawa w ŚCWiS to coś, co stanowczo warto w Katowicach zobaczyć. Wzorowy przykład upamiętnienia naszej przeszłości i zarazem adaptacji poprzemysłowych obiektów. Tych zaś Centrum przybywa. Powierzchnia placówki rozrasta się o budynek oddziału instalacyjnego (sąsiadujący z obecną siedzibą ŚCWiS), który powiększy przestrzeń biurową, biblioteczną i edukacyjną oraz budynek łaźni łańcuszkowej, który ma być docelowo udostępniony do zwiedzania, jako element ekspozycji stałej ŚCWiS.

Łaźnia łańcuszkowa jest wyjątkowa, ponieważ to właśnie w jej murach, w grudniu 1981 r., po wprowadzeniu stanu wojennego, spotykali się strajkujący górnicy i to tam podejmowali kluczowe decyzje w sprawie przystąpienia do protestu przez kolejne zmiany w dniu 14 grudnia 1981 r. Tam też ks. Henryk Bolczyk sprawował dla nich msze św., a przed tym budynkiem, krótko przed krwawą pacyfikacją, udzielił zgromadzonym absolucji zbiorowej, czyli rozgrzeszenia na wypadek śmierci.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności: wystawa stała

Może Cię zainteresować:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności ma szansę na zwycięstwo w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2022. Pomożecie?

Autor: Katarzyna Pachelska

16/05/2023

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Może Cię zainteresować:

Czytelnicy The Guardian wybrali najciekawsze atrakcje Polski. Wśród nich dwa miejsca z Katowic

Autor: Martyna Urban

30/05/2023

Kopalnia Wujek 16 grudnia 1981

Może Cię zainteresować:

Tajemnice kopalni „Wujek”. Nieznany strzelec, zagadka pewnego okna i znaki zapytania wokół fotografii

Autor: Teresa Semik

21/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Robert ciupa

Śląskości nie definiuje godka, ale należenie do społeczności

Bytom w kolorze

Bytom: nowe barwy starego miasta, którego już nie ma

Industriada 2023 czeladz 06

Inauguracja Industriady w Czeladzi. Otwarcie Cechowni

Rynek, park i zamek w Pszczynie

Piękna Pszczyna. Rynek, zamek i park na zdjęciach

Wojciech korfanty w piekarach 5

Stalinowski retusz Grażyńskiego: Korfanty znika ze zdjęcia

Wagon

Impreza w Katowicach dla fanów tramwajów

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy