Ślązaczki i Ślązacy mniejszością etniczną? „To powinno wydarzyć się w tej kadencji parlamentu”.

Deklaracja Donalda Tuska dotyczyła uznania języka śląskiego w ciągu pierwszych stu dni rządów (…) Oczywiście najprostszym rozwiązaniem byłoby przyjęcie ustawy o mniejszości etnicznej, która jednocześnie rozwiązuje sprawę języka śląskiego oraz mniejszości śląskiej. Nie jestem jednak pewny, czy większość parlamentarna jest na to gotowa – powiedział Maciej Kopiec w Radiu Piekary. – To powinno wydarzyć się w tej kadencji parlamentu – dodał.

Maciej Kopiec

Monodram Grażyny Bułki „Mianujom mie Hanka” zostanie wystawiony w Sejmie RP. Dokładnie w sali im. Jacka Kuronia – pierwszego przewodniczącego Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Marszałek Szymon Hołownia (Polska 2050) przyjął prośbę w tej sprawie, złożoną przez europosła Łukasza Kohuta (Lewica).

– Monodram Grażyny Bułki oraz to, co przekazywał mi kiedyś Kazimierz Kutz, obudziło we mnie śląską tożsamość. Wydaje mi się, że miejsce, w którym pracują politycy, którzy będą później decydowali o tym, czy mniejszość śląska zaistnieje prawnie w Polsce, to dobre miejsce, aby dać im do myślenia – powiedział senator Maciej Kopiec (Lewica) w Radiu Piekary.

Wcześniej wystawienie spektaklu blokowała marszałkini Elżbieta Witek (PiS).

– To nie jest monodram wymagający technicznie. Był już prezentowany w Parlamencie Europejskim, więc wydaje mi się, że to żaden problem – ocenił senator (Interesujesz się śląską tożsamością? Zapisz się i bądź na bieżąco – https://www.slazag.pl/newslett...).

„To jasna deklaracja, które w polskiej polityce nigdy nie było”

Monodram „Mianujom mie Hanka” ma poprzedzić głosowanie. Nie wiadomo jednak, nad czym pochyli się parlament – uznaniem języka śląskiego czy śląskiej mniejszości etnicznej.

– Deklaracja Donalda Tuska dotyczyła uznania języka śląskiego w ciągu pierwszych stu dni rządów (…) Oczywiście najprostszym rozwiązaniem byłoby przyjęcie ustawy o mniejszości etnicznej, która jednocześnie rozwiązuje sprawę języka śląskiego oraz mniejszości śląskiej. Nie jestem jednak pewny, czy większość parlamentarna jest na to gotowa – powiedział Maciej Kopiec.

Jego zdaniem przełomowa była deklaracja Donalda Tuska, którą złożył podczas Campusu Polska Przyszłości (Interesujesz się śląską tożsamością? Zapisz się i bądź na bieżąco – https://www.slazag.pl/newslett...).

– To jasna deklaracja, które w polskiej polityce nigdy nie było. Żaden polityk, który zajmował tak eksponowane stanowiska i nadal będzie to robił, nie złożył tak jasnej deklaracji w sprawie uznania śląskiej mniejszości etnicznej. Będę Donalda Tuska trzymał za słowo – zapowiedział Maciej Kopiec.

Senator ma kolejny raz złożyć w parlamencie projekt ustawy dotyczący uznania Ślązaczek i Ślązaków za mniejszość etniczną. Ma go – tak jak w poprzedniej kadencji – poprzeć cały klub Lewicy.

– To (uznanie Ślązaczek i Ślązaków za mniejszość etniczną) powinno wydarzyć się w tej kadencji parlamentu. Mamy – jako demokratyczna większość – w tym momencie pełen kredyt zaufania suwerena, aby to wprowadzić. Głośno to postulowaliśmy – podkreślił Maciej Kopiec.

Stadion Śląski

Może Cię zainteresować:

Stadion Śląski organizuje sylwestra. Prowadzący „o statusie gwiazd” i życzenia noworoczne marszałka

Autor: Patryk Osadnik

21/11/2023

Dom Jerzego Pilcha

Może Cię zainteresować:

Powstanie Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle. Sejmik Województwa Śląskiego podjął decyzję

Autor: Patryk Osadnik

20/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląska mniejszość etniczna Dlaczego mamy tego nie uznać

Śląska mniejszość etniczna. „Dlaczego mamy tego nie uznać?”

Poseł Pi S poparłby ustawę o języku śląskim Choć uważa że to taki Święty Graal

Poseł PiS poparłby ustawę o języku śląskim

Gorzelik Stawka to śląska mniejszość etniczna

Jerzy Gorzelik: Stawka to śląska mniejszość etniczna

Senatorka Pi S zamierza poprzeć ustawę o języku śląskim Uważa jednak że języka śląskiego nie ma

Senatorka PiS poprze język śląski, choć mówi o nim "gwara"

Czy jesteśmy gotowi na śląski język regionalny Poseł Maciej Kopiec Będziemy przygotowani

Czy jesteśmy gotowi na śląski język regionalny?

Monika rosa

Czy ufać liderom opozycji w sprawie śląskiej mniejszości?

Marsz Autonomii

Śląski język regionalny? "Nie jest to... oficjalny postulat"