Smashing Pumpkins, kultowa kapela lat 90., zagra w Gliwicach

Sprzedali ponad 30 mln płyt, a w latach 90. XX wieku ich teledyski stale gościły na antenie MTV – to amerykańska grupa Smashing Pumpkins, która w ramach trasy „The World Is a Vampire” zagra w przyszłym roku w Gliwicach. Dziś (18 grudnia 2024 r.) ruszyła regularna sprzedaż biletów na koncert.

fot. FB/The Smashing Pumpkins
Smashing Pumpkins

Smashing Pumpkins wystąpią w PreZero Arenie Gliwice 2 lipca 2024 roku w ramach The World Is a Vampire Tour. Będzie to ich jedyny koncert w Polsce na tej trasie. Gościnnie wystąpi grupa Interpol – indie rockowy zespół z Nowego Jorku.

Smashing Pumpkins w Gliwicach. Ceny biletów

W poniedziałek, 18 grudnia 2023 r., ruszyła regularna sprzedaż biletów na ten koncert. Najtańsze, na trybunę kat. V są w cenie 239 zł. Bilety na płytę kosztują 429 zł, a za miejsce w Golden Circle trzeba zapłacić 529 zł. Gdyby ktoś był zainteresowany biletem “Zeros” VIP Guided Tour Experience (najdroższa opcja na ten koncert), to musi wydać 2 199 zł. (Interesujesz się śląską kulturą? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Grupa Smashing Pumpkins została założona przez Billy'ego Corgana w 1988 roku w Chicago. To wokalista, gitarzysta i główny kompozytor repertuaru „Dyń”. Jest też jedynym muzykiem, który występował we wszystkich składach zespołu. W latach największej popularności grupę tworzyli także: James Iha (gitara), D'arcy Wretzky (gitara basowa) oraz Jimmy Chamberlin (perkusja).

Komercyjny sukces w latach 90. XX wieku

W swojej twórczości łączyli takie gatunki jak: rock, pop, shoegaze, metal, rock gotycki, rock psychodeliczny i muzyka elektroniczna. Wielki sukces komercyjny osiągnęli na początku lat 90. XX wieku, co związane było m.in. z popularnością muzyki grunge. Choć grupa Smashing Pumpkins była raczej obok tego muzycznego nurtu, który związany był przed wszystkim z Seattle, to została mimowolnie do niego włączona.

- Awansowaliśmy z bycia nazywanymi „drugim Jane’s Addiction” do „drugiej Nirvany”, a teraz jesteśmy „drugim Pearl Jamem” – w wywiadzie dla programu 120 Minutes w MTV w październiku 1993 r. powiedział Billy Corgan, założyciel Smashing Pumpkins.

Po sukcesach w latach 90. XX wieku i wydaniu sześciu płyt studyjnych zespół rozwiązano w roku 2000. Został reaktywowany sześć lat później, a w 2007 r. wydał kolejną płytę. Najnowsze wydawnictwo Smashing Pumpkins ukazało się w kwietniu 2023 r. To płyta „Atum”, która jest kontynuacją „Mellon Collie and the Infinite Sadness” (1995) i „Machina/Machine of God” (2000). Album, napisany i wyprodukowany przez Billy’ego Corgana, składa się z 33 utworów podzielonych na trzy akty. Zespół sprzedał w sumie 30 mln płyt i zdobył wiele nagród, w tym m.in. dwie nagrody Grammy.

Zespół Smashing Pumpkins gościł już w Polsce kilkukrotnie. Zagrał m.in. w 1997 r. w katowickim Spodku, a w 2013 r. na OFF Festivalu w Katowicach.

Zespół Furia

Może Cię zainteresować:

Black metal wchodzi na salony? Furia z Katowic z nominacją do Paszportów Polityki w kategorii Muzyka popularna

Autor: Maciej Poloczek

10/12/2023

TSA gra w Spodku Pamiętacie ich wojnę z naszym Katem

Może Cię zainteresować:

TSA wraca na scenę. Zagra w katowickim Spodku. Pamiętacie ich „wojnę” z naszym Katem?

Autor: Maciej Poloczek

02/12/2023

Kat

Może Cię zainteresować:

Mirosław Neinert spotyka Romana Kostrzewskiego. Trumna, wybuchy i… stripteaserka pomalowana na złoto

Autor: Maciej Poloczek

10/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon