"Śnialnia" razy dwa: w Tychach i w Katowicach spotkania z Rafałem Księżykiem, autorem książki o śląskim undergroundzie

W PRL-u śnili o wolności i kusili duchowością. "Śnialnia" to opowieść o alchemii, psychodelii i buddyzmie w artystycznej enklawie zainicjowanej w latach 60. XX w. na Górnym Śląsku, w Katowicach. W najbliższym czasie odbędą się dwa spotkania z autorem książki, Rafałem Księżykiem: w Tychach i w Katowicach.

Snialnia 02

Książka „Śnialnia. Śląski underground” Rafała Księżyka ukazała się w październiku 2023 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Ezoteryczna historia polskiej inteligencji. Polifoniczna opowieść o alchemii, psychodelii i buddyzmie w artystycznej enklawie zainicjowanej w latach 60. XX w. na Górnym Śląsku. Malarze Urszula Broll, Antoni Halor, Zygmunt Stuchlik, Andrzej Urbanowicz i Henryk Waniek uciekli z realiów PRL–u do Śnialni – legendarnej Pracowni przy ul. Piastowskiej 1 w Katowicach – żeby śnić o wolności. Kusili duchowością, a po 1989 roku testowali granice odzyskanej wolności.

Więcej o "Śnialni":

Historia ucieczki z opresyjnego otoczenia we własny świat: w przyjaźń, w sztukę, w śnienie. Wydawało się to eskapizmem, a zmieniło rzeczywistość. To tam publikowano jedne z pierwszych w Polsce Ludowej samizdatów, stąd wyruszano w pionierskie psychodeliczne tripy, tutaj zaczął się polski buddyzm zen. Rozwinęła się wrażliwość, która pozwoliła spojrzeć na Śląsk i na Polskę w nowy sposób. W kręgu ich oddziaływania znalazły się ważne dla polskiej kultury postacie, m.in.: Zdzisław Beksiński, Henryk Mikołaj Górecki, Jerzy Ilg, Ryszard Krynicki, Mieczysław Litwiński, Jacek Ostaszewski, Tadeusz Sławek, Olga Tokarczuk czy Ingmar Villqist.

Rafał Księżyk (ur. 1970) – dziennikarz i krytyk muzyczny, współautor bestsellerowych biografii artystów: Tomasza Stańki, Roberta Brylewskiego, Tymona Tymańskiego, Kazika Staszewskiego, Marcina Świetlickiego i Muńka Staszczyka. Autor książek „23 cięcia dla Williama S. Burroughsa”, „Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach”, „Dzika rzecz. Polska muzyka u transformacja 1989-1993” oraz „Śnialnia. Śląski underground”

Spotkania autorskie w Tychach i w Katowicach

Pierwsze ze spotkań wokół "Śnialni" odbędzie się w Muzeum Miejskim w Tychach (Stary Magistrat, pl. Wolności 1) w środę 21 lutego 2024 r. o godz. 17.00. Poprowadzi je Stanisław Ruksza. Zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl. Wstęp wolny

Spotkanie w Katowicach odbędzie się w ramach cyklu "Nowe książki" w poniedziałek 26 lutego 2024 r. o godz. 17.30 na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego. Poprowadzi je Marcin Zasada, redaktor naczelny portalu Ślązag. Bilety kosztują 5 zł.

Henryk waniek

Może Cię zainteresować:

Henryk Waniek i jego "Śląski wędrowiec". Spotkanie z pisarzem w Muzeum Śląskim odbędzie się 20 lutego

Autor: Katarzyna Pachelska

19/02/2024

Zbombardowane Drezno w 1945 r.

Może Cię zainteresować:

Horst Bienek pisał o zagładzie Drezna: "5 dni nie wschodziło słońce". W bombardowaniu zginął hrabia Ballestrem

Autor: Michał Wroński

13/02/2024

Michael sowa pisarz 1

Może Cię zainteresować:

Michael Sowa, śląski pisarz z Berlina. Pytają mnie: Ty jesteś Polak czy Niemiec? Odpowiadam: Es ist kompliziert

Autor: Katarzyna Pachelska

12/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon