"Soboty na Śląsku" w zapomnianym nowofalowym hicie z lat 80. Kanadyjczycy pomylili Katowice z... Gdańskiem

"Wakacje są dla bohaterów. Światła miasta to nie do końca Broadway" - to refren zapomnianego dziś, największego przeboju kanadyjskiej nowofalowej grupy Rational Youth. Rocznik: 1983, więc - jak łatwo się domyślić - chodzi o pacyfikację kopalni Wujek, stan wojenny i Solidarność. Tytuł: "Saturdays in Silesia" mówi zresztą sam za siebie. Tylko w tekście utworu robią... portowe doki?

Rational youth

Burzliwe wydarzenia w Polsce pierwszej połowy lat 80. to był temat dla popkultury. U2 w 1982 roku pisze "New Year's Day", utwór zainspirowany ruchem Solidarności. Laibach w podobnym czasie nagrał "Jaruzelskiego". Brytyjski Test Dept miał "Gdańsk". A kanadyjski Rational Youth w 1982 roku debiutował albumem "Cold War Night Life" ("Życie nocne Zimnej Wojny"), na którym można znaleźć największy przebój grupy, zatytułowany "Saturdays in Silesia".

Okładka singla
Okładka singla "Saturdays in Silesia" Rational Youth.

Żeby nie było wątpliwości: okładka singla ewidentnie nawiązuje do loga Solidarności. Tekst jest przejmujący i przedstawia rzeczywistość śląskiego robotnika. "Mieszkam na cmentarzu. Czekam aż spadnie topór. Pracuję w wielkiej dziurze, tylko po to, by zapłacić czynsz".

"Soboty na Śląsku. Wakacje są dla bohaterów. Światła miasta to nie do końca Broadway" - słyszymy w ekspresyjnie wyśpiewanym refrenie. "Kupiłem ćwiartkę wódki, nie musiałem nawet stać w kolejce. To jedyna rzecz, której tu nie brakuje" - śpiewa Rational Youth. Dlaczego Śląsk? W nocy z sobotę, 12 grudnia na niedzielę, 13 grudnia 1981 roku, w związku z wprowadzeniem stanu wojennego, zomowcy rozpoczęli aresztowania działaczy opozycyjnych. Na Śląsku ten los spotkał przede wszystkim Jana Ludwiczaka, przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w katowickiej kopalni Wujek. Kilkadziesiąt godzin później na Wujku doszło do masakry, w której od milicyjnych kul zginęło 9 górników. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

"Jeśli żołnierze założą kłódkę na drzwi, wyważymy je jak zwykle. Nie mamy wiele, ale zatrzymamy, to, co nasze" - śpiewa kanadyjski zespół. Mniej więcej się zgadza? "Światła miasta, które nie są Broadwayem" - czy chodzi o Katowice?

Zapewne chodziło o Katowice. Problem w tym, że muzycy nie zrobili najlepszego rozpoznania geograficznego (kto mógł w Kanadzie wiedzieć, gdzie leżą Katowice...). Zwróćcie uwagę na ten oto fragment: "Złapałem autobus numer 8. Dojechałem do portowych doków". Z kopalni Wujek nad morze? Nawet ZTM nie ma do dziś metrolinii do Gdańska.

Jeszcze prościej: Rational Youth po prostu pomylili Śląsk z Gdańskiem albo skleili jedno z drugim. Zresztą, to nie wypracowanie na historię, tylko popowa (a nawet synthpopowa) piosenka. Pamiętacie jak David Bowie "pożyczył" utwór od Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"? Pożyczył, przetworzył i nazwał go "Warszawa". Podobnie tu: "Saturdays in Silesia" to kolejna ciekawa pamiątka muzyczna. Mimo geograficznego klopsa. A może nawet ciekawsza dzięki niemu.

David bowie zespol slask

Może Cię zainteresować:

„Śląsk” śpiewa „Heloo”, David Bowie słyszy w tym wolność... i ma rację. Niezwykła geneza legendarnego utworu

Autor: Marcin Zasada

02/07/2023

Metallica w drodze do Katowic w 1987 roku

Może Cię zainteresować:

"Hetfield! Przyszedł Hetfield!". 37 lat temu w Katowicach lider Metalliki pił do rana wódkę z fanami

Autor: Marcin Zasada

09/02/2024

Eric Clapton w Spodku 1979

Może Cię zainteresować:

Eric Clapton i zadyma w Spodku. Gitarzysta odwołał koncert w Katowicach, gdy milicja spałowała jego fanów

Autor: Marcin Zasada

20/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon