,,Solidarność do wojska!" Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza na otwarcie wystawy 13 lutego 2024 r.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza na wystawę ,,Solidarność do wojska!" Tak zwane ,,ćwiczenia wojskowe" z czasów stanu wojennego objęły ponad 1700 osób i miały być zemstą władz PRL za działalność opozycyjną.

Otwarcie wystawy ,,Solidarność do wojska!"

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza na otwarcie wystawy „Solidarność do wojska! Obozy wojskowe jako forma dotkliwej represji przeciw członkom Solidarności” we wtorek 13 lutego 2024 r. o godz. 17:00.

Wystawa obejmuje 10 wielkoformatowych, podświetlanych plansz, które w formie komiksowej opowiadają o ważnym aspekcie stanu wojennego, jakim było powoływanie przez władze PRL do wojska działaczy „Solidarności” i umieszczanie ich w wojskowych obozach.

,,Ćwiczenia wojskowe" były zemstą władz PRL za działalność opozycyjną

Ekspozycję przygotował Instytut Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku w 40. rocznicę utworzenia wojskowych obozów internowania. Na otwarciu wystawy będzie obecna grupa osób z różnych stron Polski, które były do takich obozów skierowane. Przyjadą także przedstawiciele Instytutu Dziedzictwa Solidarności z Gdańska.

- Obozy wojskowe, do których trafiali w stanie wojennym działacze „Solidarności”, były wymierzoną w nich formą represji. Pobór trwał od 5 listopada 1982 r. do 3 lutego 1983 r. i objął nieco ponad 1700 osób. „Ćwiczenia wojskowe” miały być karą za przynależność do „Solidarności”, ich celem nie było podniesienie zdolności bojowej żołnierza, ale złamanie go i upodlenie. Wiele osób straciło z tego powodu zdrowie, jedna osoba poniosła śmierć - przekazuje zespół prasowy ŚCWiS.

Ekspozycja będzie czynna do 6 marca.

Stalowe domy zabrze 01

Może Cię zainteresować:

Domy z huty. Eksperyment, który dziś jest zabytkiem. Stalowe domy w Zabrzu i i ich tajemnice

Autor: Katarzyna Pachelska

12/02/2024

Gra o tron 5

Może Cię zainteresować:

Tajemnicze księżniczki. 3 największe love story śląskiego średniowiecza. Prawie jak z "Gry o tron"

Autor: Tomasz Borówka

11/02/2024

Portret Grazyńskiego

Może Cię zainteresować:

Jak wojewoda Grażyński ściągnął archeologów na Śląsk. Mieli udowodnić polski rodowód śląskich ziem

Autor: Tomasz Borówka

10/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon